07
wynikają utrudnienia w realizacji działań ONZ, to brak stabilności politycznej czy różnorodność etniczna i religijna, które mogą stanowić zarzewie sprzeciwów społecznych i wywoływać rewolty. Te zjawiska uniemożliwiają życie w spokojnym społeczeństwie, a to nie daje możliwości wprowadzania zmian, które (teoretycznie) mogłyby ułatwić ludziom życie.
Drugi punkt wynika z zasad, jakie stworzyło samo ONZ. Niestety wiele zobowiązań organizacji nie jest właściwie realizowanych, co doskonale widać, gdy mowa o Celach Zrównoważonego Rozwoju (ang. SDGs, Sustainable Development Goals). W 2020 ONZ miało zrealizować CZTERY postanowienia, a do 11 maja 2020 tylko częściowo zrealizowało JEDNO. Wszystkie cele z listy SDGs mają zostać osiągnięte do 2030, jednak istnieją realne szanse, że się to nie uda, ponieważ : a) pandemia skutecznie zablokowała rozwój świata niemal w każdej dziedzinie; b) kraje UE wciąż pozostają największym rynkiem zbytu ryb i owoców morza na świecie (a więc i niszczycielem zasobów morskich) oraz c) przez to, że ONZ nie do końca wywiązało się z wcześniejszych postanowień, trudno uwierzyć, że zrealizuje całą listę w skuteczny sposób do 2030.
Na koniec warto dodać, że jest to temat niezwykle rozległy i można by wiele jeszcze napisać. ONZ istnieje od 76 lat i niełatwo jak najkrócej i jednocześnie najrzetelniej przeanalizować, dlaczego nie zawsze potrafi zrealizować w pełni swoje własne postanowienia. Na przestrzeni lat dokonało wielu znaczących rzeczy, jednak też z wielu się nie wywiązało, co trzeba ocenić już samemu.
Maja Krzyworzeka
Zdj.: United Nations Photos