05Watch Video
Mini? Mikro? Tyci-tyci!
Pierwszy raz o języku wilamowskim usłyszałam podczas zajęć edukacyjnych zamówionych w MCK, w których mieliśmy jako klasa 2W przyjemność uczestniczyć podczas
jednej z naszych godzin wychowawczych. Z dostępnych źródeł wynika, iż obecnie językiem tm posługuje się ok. 70 osób, co w skali populacji Polski stanowi naprawdę minimalną grupę. Wilamowski jest postrzegany jako etnolekt, czyli odmiana językowa, którą posługuje się konkretna grupa etniczna. W ostatnich latach dokłada się wszelkich starań, aby język ten nie wymarł, a liczba jego użytkowników rosła. W związku z tym w szkole znajdującej się w Wilamowicach jego nauka kontynuowana jest przez młodsze pokolenia. Gdzie dokładnie mieszkają użytkownicy wilamowskiego? Wilamowice znajdują się w południowej części Polski w województwie śląskim, w niewielkiej odległości od Bielska-Białej, a według danych z 2012 roku są zamieszkane przez ok. 3000 osób. Kolejną interesującą informacją odnośnie do języka wilamowskiego jest to, iż jego alfabet bazuje na zmodyfikowanej wersji łaciny, a liter jest w nim o dwie więcej niż w języku polskim. Nic, tylko się uczyć:)!
Gabriela Pieniążek
Jeść, o, pardon, jest... super!
Superfoods to nieprzetworzona, bogata w składniki odżywcze żywność, która ma korzystne działanie na organizm człowieka.
Na świecie jest wiele znanych, często wykorzystywanych superfoods, ale nie możemy zapominać o tych polskich, łatwo dostępnych w naszym kraju. Poniżej pragnę przedstawić ledwie kilka z nich, a to oznacza, że mamy ich w Polsce dużo, dużo wiecej.
1. Siemię lniane - jest to produkt bogaty w składniki odżywcze. Zawiera kwas tłuszczowy omega-3, białka, błonnik pokarmowy, składniki mineralne i witaminy. Jego regularne spożywanie przeciwdziała zatrzymaniu wody w organizmie.
2. Kiszonki - przykładowo kiszona kapusta czy ogórki są naturalnymi probiotykami, które również wspierają organizm w odbudowie flory bakteryjnej i przywróceniu równowagi w organizmie po wszelkich kuracjach antybiotykowych. Dodatkowo działają przeciwnowotworowo oraz wspomagają trawienie i wchłanianie produktów przemiany materii.
3. Żurawina - ma właściwości przeciwbakteryjne, przez co zwlacza choroby m.in. układu pokarmowego i infekcje dróg moczowych i pęcherza. Świetnie sprawdza się też przy chorobach reumatycznych i przeziębieniach.
4. Aronia - jest świetnym źródłem witamin: C, B, E, P i prowitaminy A oraz wielu składników mineralnych. Jest owocem najbogatszym w antyoksydanty. Zawarte w niej polifenole pobudzają wydzielanie insuliny, co powoduje obniżenie stężenia cukrów we krwi. A ekstrakt z aronii jest stosowany aby zmniejszyć nadciśnienie i stan zapalny naczyń krwionośnych.
Kamila Wieczorek
Zdj.: United Nations Photos
Zdj.: UNDP Europe and Central Asia
Zdj.: UNDP Europe and Central Asia