14
Jak ten czas szybko zleciał...
Rok szkolny online: 2020/21 - z kroniki naszej klasy
We wrześniu klasa 2W wzięła udział w wykładzie online pt. „ Czy wystarczy znać 1000 słówek? Ilościowe aspekty znajomości języka obcego”, który został przeprowadzony przez panią dr. hab. A. Leńko-Szymańską z Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW. Podczas spotkania, które miało także elementy warsztatowe, zastanawialiśmy się, z czego składa się język, ile znamy słów w języku polskim i obcym, a także wyliczyliśmy razem z panią profesor, ile lat trzeba się uczyć, żeby w tempie 30 słówek na tydzień opanować język obcy na poziomie znajomości słownictwa natywnego użytkownika. Podczas wykładu zajrzeliśmy również do pracowni Instytutu Lingwistyki Stosowanej (...). Przy okazji, na wykładzie poznaliśmy kilka słów polskich – ciekawe, czy wiecie, co to jest brzeszcze czy frez:).
Amelia Ryń, Bartosz Sławecki
Klasa 2w 18 marca wzięła udział w lekcji online pt. „Miasto jako dziedzictwo” przeprowadzonej z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. (...) Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się na przykład o tym, jak szeroko dziedzictwo może być definiowane, oraz poznaliśmy ciekawostki związane z historią wybranych miast polskich, w tym skąd pochodzi nazwa Muranów (z Włoch!), jak daleko sięgają początki języka wilamowickiego (do Fryzji!) czy gdzie możemy wciąż zobaczyć mezuzy.
Osobiście uważam, iż prezentacja była ciekawie przeprowadzona i pogłębiła naszą wiedzę oraz wrażliwość. Przy okazji gratuluję koleżankom, które zwyciężyły w kahoocie:)!
Oskar Hawliczek
P.S. Lekcja wpisuje się w obszar zainteresowań Szkolnego Klubu UNESCO, a w planach mamy już kolejne spotkanie, tym razem o dziedzictwie przyrodniczym.
8 kwietnia klasa 2W miała możliwość uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielem firmy ElabEducationLaboratory. Jest to organizacja, która pomaga aplikować na studia za granicą. Na początku zostały nam przedstawione różnorodne zalety studiowania za granicą oraz to,
jak wygląda proces rekrutacyjny. Następnie zapoznaliśmy się z charakterystyką kierunków humanistycznych i społecznych, oraz biznesowych i medycznych na wybranych zagranicznych uczelniach. Na koniec każdy miał możliwość zadawania pytań na temat poszczególnych krajów i kierunków studiów z zakresu jego zainteresowań. Było to bardzo interesujące spotkanie (...).
Natalia Ślendakowska
Moja klasa wzięła udział 19.05.2021 w warsztatach Międzynarodowego Centrum Kultury, które pokazały nam Kraków od strony, z której jeszcze go nie znaliśmy. Zajęcia dotyczyły wielokulturowości, a w ramach godziny lekcyjnej dowiedzieliśmy się, jakie są różnice między poszczególnymi mniejszościami narodowymi i etnicznymi Małopolski, jakie są korzyści i zagrożenia wynikające z wielokulturowości oraz omówiliśmy tło historyczne Krakowa. Jedną z najciekawszych części spotkania było koło fortuny, przy pomocy którego losowaliśmy znane postacie i odgadywaliśmy ich korzenie. W ten sposób pogłębiliśmy wiedzę np. o Tadeuszu Kościuszce i Janie Matejko, jak też o współczesnych nam Robercie Makłowiczu i Jerzym Stuhrze.
Kolejne warsztaty z MCK były bardzo ciekawym doświadczeniem budzącym w nas chęć do poznawania naszego kraju, jaki i do lepszego poznania naszych przodków. Polecamy!
Maciej Kardas
Zdj.: O.Hawliczek