SŁUCHOWIEC
Jak funkcjonuje?
Słuchowcy uczą się najlepiej wtedy, gdy słyszą informacje. Preferują oni wykłady, ćwiczenia, dyskusje grupowe, mówienie, rozmowy sieciowe i debaty. Uczą się słuchając, ale i mówiąc. Wolą naukę raczej w cichych warunkach, gdyż nadmierne bodźce słuchowe mogą rozpraszać ich uwagę. Mają dobrą pamięć do dialogów, muzyki, dźwięków. Słuchowiec dobrze zapamiętuje nazwy własne, szybko uczy się wierszyków, rymowanek, melodii. Lubi powtarzać na głos to, co napisał. Może mieć trudności z odczytywaniem map, wykresów czy tabelek, woli gdy ktoś mu je omówi i wytłumaczy słownie.
Najlepiej uczy się, gdy …
współpracuje, dyskutuje, wymienia zdanie z innymi; informacja jest przedstawiona werbalnie; prowadzący zajęcia umożliwiają klasową debatę czy dyskusję; czyta na głos swoje notatki; powtarza stosując różną intonację; układa rymowanki, wierszyki, piosenki; tworzy mapy myśli i na głos omawia ich elementy; słucha nagrań nowych słówek, śpiewa zagraniczne piosenki; może zadawać pytania, rozmawiać, dyskutować z prowadzącym lub innymi uczniami
Co jeszcze jest ważne w przypadku słuchowca?
Sprawdzenie, czy uczący się zrozumiał przekazywane treści – najłatwiej można to sprawdzić prosząc ucznia, by określił, co powiedział mówiący. Umożliwia to mówiącemu wyczucie, czy osoba ucząca się naprawdę zrozumiała wypowiedź i czy zrozumiała ją we właściwym sensie.
Zrozumienie celu nauki – podobnie, jak w przypadku wzrokowców, ten punkt jest bardzo ważny. Pomaga w wypracowaniu pozytywnego nastawienia do materiału, który trzeba przyswoić oraz w połączeniu go z dotychczasową wiedzą (co znacząco wpływa na trwałość zapamiętanej informacji).
Debaty, dyskusje – słuchowcy zwracają większą uwagę na słowo mówione, stąd wprowadzenie takich metod aktywizujących pomaga skupić uwagę i zapamiętać jeszcze więcej.
Praca w grupach – uczenie się w grupie, która dyskutuje nad omawianym tematem jest w przypadku słuchowców bardzo efektywnym sposobem nauki. Warto więc od czasu do czasu zaaranżować pracę grupową, która dodatkowo rozwija kompetencje społeczne
i pomaga sprawdzić, jaki jest stan wiedzy osoby w stosunku do innych.
„Korepetycje” – w przypadku wyrównywania różnic w poziomie wiedzy warto pomóc w nauce komuś słabszemu. Dzięki temu można „osłuchać się” kolejny raz z omawianym materiałem i sprawdzić, co jest zrozumiałe, a co nie i wymaga przypomnienia.
.