WZROKOWIEC
Jak funkcjonuje?
Osoby, które uczą się wzrokowo wolą myśleć obrazami, niż słowami. Szybciej zapamiętują kolorową informację, przekazaną za pomocą map, diagramów, rysunków, grafów czy wykresów. Ważnym elementem jest uporządkowanie stanowiska pracy, by każda rzecz leżała na swoim miejscu i nie rozpraszała uwagi uczącego się. Wzrokowcy dobrze radzą sobie pracując z obrazami, wizualizując i obracając nimi w swoim umyśle. Starają się wprowadzić porządek konstruując, aranżując, naprawiając. Mają dobrą pamięć do wizualnych elementów (do materiału wydrukowanego, narysowanego). Ucząc się siedzą dość spokojnie, a komunikaty werbalne często zamieniają na obraz. Zwracają uwagę na kolor, kształt, ładny wygląd stroju, mieszkania, książki itp. cechy.
Najlepiej uczy się, gdy...
tworzy materiał graficzny, tego, czego się uczy; tworzy wizualizacje; robi notatki używając kolorowych długopisów, mazaków, zakreślaczy czy kredek; informacja jest przekazana wzrokowo i pisemnie, np. za pomocą wykresów, tabelek, diagramów, rysunków, itp.; to, o czym mówi nauczyciel, uczeń może śledzić wzrokiem w książce, zeszycie czy na tablicy; wokół panuje cisza i porządek; zapisuje nowo poznane słowa i przykleja je w różne miejsca w swojej przestrzeni, na które często patrzy;
Co jeszcze jest ważne w przypadku wzrokowca?
Skupienie na celu lekcji – dlaczego dany temat jest ważny? Co należy wiedzieć? Do czego można wykorzystać zdobytą wiedzę? Dzięki takiemu przygotowaniu tematu, nauka będzie ciekawsza i przyjemniejsza, przywoła różne wspomnienia/wyobrażenia związane z tematem, ułatwi połączenie nowych wiadomości z poznanymi wcześniej.
Utrzymanie uwagi - utrzymywanie ciągłego skupienia nad zadaniem może być trudne ze względu na liczne bodźce wzrokowe występujące w naszym otoczeniu. Warto wybrać jedno, stałe miejsce do nauki i tak je uporządkować, by nie odwracało naszej uwagi od zadania.
Wzrokowe wskazówki – dla wzrokowca dobrym pomysłem może okazać się połączenie wzrokowych wskazówek związanych z tematem z czymś charakterystycznym dla danej osoby, by ułatwić zapamiętywanie informacji. Zapamiętany kontekst uczenia się pomaga łatwiej wydobyć informacje z pamięci.