Israel and the Arab-Israeli Conflict (Bulgarian) | Page 34

28 Израел и арабско-израелския конфликт
Израел е демокрация и мисли и се държи като демокрация .
Това не винаги е лесно осъществимо в светлината на ситу-ацията , пред която е изправен . Но докато Израел бива критикуван за непохватните си методи както се твърди , палестинците , въпреки цялата си писклива риторика , са наясно повече от всички останали , че именно демократичните ценности на Израел и върховенството на закона биха могли да бъдат ахилесовата пета на нацията .
Палестинците знаят , дори да не го признават публично , че демократичната система поставя спирачки и ограничения на политическите възможности на Израел .
Те знаят , че Израел има многопартийна политическа система и че тези партии включват всяка гледна точка от крайно ляво до крайно дясно , от светска до религиозна , от руско-еврейска до арабска . Междувпрочем , израелските араби в момента имат около четиринадесет процента от местата в
Кнесета ( и неколцина от тези парламентаристи открито се идентифицират с враговете на Израел в конфликтни ситуа-ции ).
Те знаят , че в Израел общественото мнение е от значение и може да повлияе на политиката .
Те знаят , че в Израел има свободна и любознателна преса . Те знаят , че Израел има независима съдебна власт , която заема уважавано място в живота на нацията и която не се колебае да отхвърля предложения на правителството , дори военни , които счита , че не съответстват на духа или буквата на закона на Израел . Те знаят , че Израел има процъфтяващо гражданско обще-ство и множество групи за контрол на спазването на човеш-ките права .
Те знаят , че Израел защитава правото на вероизповедание за всички религиозни общности , като в действителност стиг-на до там , че да ограничи достъпа на евреи до Храмовия хълм , най-святото място за евреите , специално за да избегне напре-жение с мюсюлманските поклонници в двете джамии , постро-ени там много по-късно . Всъщност , от Шестдневната война през 1967 г . Израел отстъпи правата за района на