IO Europe IO Europe 1-1 | Page 4

Część I
WPROWADZENIE 1. Organizacja i zarządzanie projektem międzynarodowym w szkole
Alina Dziurgot Wprowadzenie:
Cele projektów międzynarodowych jako integralnej części programu „ Uczenia się przez całe życie” na poziomie szkoły ukierunkowane są na zorganizowanie i zwiększenie liczby wyjazdów zagranicznych uczniów i grona pedagogicznego do krajów całej Europy. Zachęcają i znacząco wspierają naukę języków obcych, strategie czytania, wzmacniają kreatywność i innowacyjność w technologii informacyjnej i sprawiają, że przedmioty po prostu nudne stają się dla uczniów atrakcyjne. Wprowadzają nowe i lepsze metody uczenia, sposoby nauczania, które nauczyciele mogą wypróbować na swoich lekcjach, przez co podnoszą jakość nauczania w szkole i zarządzania szkołą. Co najważniejsze, podnoszą jakość wymiaru europejskiego w szkole, dając tym uczniom, którzy są wykluczeni społecznie czy ekonomicznie możliwość stania się częścią większej społeczności, przez co uczniowie ci zyskują wyższą samoocenę i poczucie własnej wartości.
Opracowanie i zarządzanie projektem
Opracowanie projektu zaczyna się już przy pierwszym kontakcie pomiędzy nauczycielami przyszłych szkół partnerskich z różnych krajów. Seminaria kontaktowe, organizowane rzez Agencje Narodowe, mają specjalny cel – znalezienie szkół partnerskich w oparciu o wspólne profile kształcenia. Niektóre szkoły znajdują partnerów od razu na takim spotkaniu, inne dopiero poprzez portale Gateway, ETwinning czy inne. Następnie ustala się wspólne priorytety i plan działań w projekcie, określa role każdego z partnerów w projekcie, wypełnia wniosek aplikacyjny, poznaje i stara się zrozumieć nawzajem lepiej przyszłych partnerów, jak również swoje wspólne cele i sposoby pracy.
Kiedy projekt zostanie zaakceptowany, konieczne jest jego monitorowanie od pierwszego dnia, tak, by był prowadzony dokładnie według wniosku aplikacyjnego. Jest kilka spraw, które należy wziąć pod uwagę, by projekt przebiegał poprawnie. Całkowity sukces projektu zależy od odpowiedzi i reakcji uczniów i nauczycieli z wszystkich szkół partnerskich, władz szkolnych, społeczności lokalnej, władz miasta czy powiatu i innych instytucji. Dlatego warto kontrolować wszystkie nieprzewidziane zmiany w odniesieniu do pierwotnego wniosku. W trakcie trwania projektu trzeba sprawdzać na bieżąco, czy osiągane sa zaplanowane cele projektu, jak zadowoleni są uczestnicy, jaki wpływ ma projekt na każdą szkołę partnerską, jak szkoły wykorzystaną w przyszłości swoje doświadczenia. Ciągły monitoring i ewaluacja musi być prowadzona na bieżąco.
Informacje o programie Erasmus +
Erasmus + to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Erasmus + opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat
4