ZNANOST
Ostali del ekipe , ki je bil sestavljen iz predstavnikov PK Slovenske Konjice , PK Ponirek iz Kočevja , pripadnikov Slovenske vojske , Civilne zaščite in članov PGD Šalka vas , je poskrbel , da so bili potopi izvedeni v skladu z vsemi normativi , ki veljajo za to vrsto potapljanja . Prav so nam prišle bogate izkušnje kolegov iz PK Ponirek , ki so pripravili prizorišče potopa . V približno petnajst centimetrov debel led smo z motorno žago vzporedno z obalo vrezali tri odprtine , in sicer glavno trikotno odprtino , ki je služila za vstop in izstop pod led , ter dve varnostni odprtini na razdalji petindvajset metrov .
Potapljanje je bilo organizirano v dveh skupinah , vendar se je pod led potopil le en par naenkrat . Potapljači so bili varovani z dvema vrvema od luknje do luknje , za varnost sta skrbela prosti potapljač in anesteziolog Boris Erak .
Ekspozicija v vodi , ki ni imela več kot štiri stopinje , je od trenutka , ko so invalidni potapljači zapustili invalidski voziček in se nanj zopet vrnili , trajala približno dvajset minut . Maksimalna globina je znašala do pet metrov , saj je bil potop organiziran vzporedno z obalo na oddaljenosti desetih metrov , kjer je to maksimalna globina .
Vreme je bilo zelo ugodno , saj je bilo brezvetrje z relativno visokimi temperaturami za ta letni čas . Potopi v vodi z odlično vidljivostjo so potekali brez posebnosti , čeprav so imeli vsi invalidni potapljači mokre obleke . Vsak potapljač je uporabljal dva potapljaška računalnika , saj smo poleg standardnih podatkov zbirali tudi pulz in porabo zraka . Celoten proces je pridno snemal neuničljivi Vojko Nežmah , ki je kljub ogrevani obleki komaj zdržal do konca zadnjega potopa .
47