Internet ogledalo #186 IO 186 PDF | Page 10

Digitalno nasleđe – očuvanje nacionalnog identiteta na internetu
Lične podatke svakako treba štititi ali bi , sa druge strane , oni koji imaju veliki društveni značaj poput kulturnih i naučnih sadržaja , trebalo da budu dostupniji široj populaciji , zaključak je drugog tematskog bloka " Digitalno nasleđe “ koji je moderirala dr Tamara Vučenović , urednica Obrazovne redakcije Radio Beograda 2 .
Uvodni predavač Matjaž Filo , rukovodilac Sektora za IT na Fakultetu za društvene nauke Univerziteta u Ljubljani , preneo je prisutnima slovenačka iskustva u digitalizaciji kulturne , naučne i istorijske građe . “ Slovenija je investirala u izgradnju Državnog kompjuterskog oblaka koji je omogućio da sve institucije i organi javne uprave budu umreženi , odnosno da brzo i jednostavno razmenjuju podatke “, rekao je Filo i dodao da su Slovenci , pored toga , radili i na digitalizaciji sadržaja koji se ne mogu svi čuvati u oblaku . Prema njegovim rečima , digitalizacija ne podrazumeva samo skeniranje papirnih dokumenata , već i očuvanje audio i video sadržaja u adekvatnom kvalitetu , kao i metapodataka , odnosno opisa istih .
Dr Adam Sofronijević , zamenik upravnika Univerzitetske biblioteke “ Svetozar Marković “, je uveren da se ovaj trud i- splati , jer se omogućavanjem uvida u digitalnu građu ljudima daje znanje , odnosno moć da stvaraju i da se razvijaju . Ova biblioteka je zato na svom sajtu građanima omogućila uvid u 600.000 digitalizovanih stranica starih novina .
Internet je i naučnicima omogućio bolje povezivanje i razmenu iskustava . “ Za Srbiju je značajna činjenica da
digitalizacija malim zemljama pomaže u razvoju nauke bez potrebe za ulaganjem u skupu i glomaznu opremu “, istakao je Nikola Božić , programski direktor Istraživačke stanice Petnica . On smatra da je ovo najbolji primer kako se tehnologija može iskoristiti za demokratizaciju nauke .
Onlajn poslovanje – stanje digitalne vitalnosti preduzeća
Uticaj prisustva firme na internetu na njen uspeh u poslovanju može i da se izmeri , što su i učinile istraživačka kuća GfK i analitička kompanija Mineco Computers za potrebe RNIDS-a u istraživanju sprovedenom decembra 2017 .
Rezultate istraživanja “ Indeks digitalne vitalnosti mikro , malih i srednjih preduzeća u Srbiji 2017 ”, predstavili su Milovan Matijević i Branka
Učesnici drugog panela
Matijević u trećem tematskom bloku “ Onlajn poslovanje “. U Srbiji je indeks prisustva mikro , malih i srednjih preduzeća na internetu veoma nizak – 11 od ukupno 100 poena . Najčešći kanali komunikacije za ove kompanije su veb sajtovi , koje poseduje 45 % anketiranih preduzeća , Facebook stranice ( 28 %), dok manje od 5 % kompanija ima Twitter , LinkedIn , analitiku onlajn poslovanja , mogućnost onlajn kupovine , YouTube nalog , mobilnu aplikaciju i blog . Zanimljivo je da više starijih firmi , osnovanih devedesetih godina prošlog veka , ima veb sajtove nego onih mlađih , što je neočekivan rezultat ako se pretpostavi da ove druge vode pripadnici novih generacija . Od ukupnog broja ispitanih kompanija 79 % ima . rs domen , što ne čudi , jer u njega 72 % potrošača ima veliko poverenje .
U panel diskusiji , koju je vodio Radomir Lale Marković , suosnivač i direktor TAG Medie , ove rezultate pro-
Internet ogledalo Business & Technologies Magazine :: Broj 186