INmagazine Sayı 22 Etik ve İtibar Derneği | Page 17

15 diyenlere iki örnek vermek istiyorum : 1 . Türkiye ’ de kurulmuş ve büyümüş , son yıllarda da küresel bir şirket olma yolunda ilerleyen bir şirket , uluslararası piyasalarda Türkiye Cumhuriyeti Hazinesinden daha ucuza borçlanıyor . 2 . Türkiye ' nin sanayi kentlerinin atıklarının arıtılmadan denize aktarılması sonucu ortaya çıkan müsilaj ( deniz salyası ) nedeniyle , son dönemde Marmara Denizi can çekişiyor .
Bu örneklerde ethos ’ u da görebilirsiniz , kaosu da . Bir şirket , bir devletten nasıl daha ucuza borçlanabilir veya atıklardan dolayı koca bir deniz nasıl salya salgılar demeyin . İşte ethos böyle bir şey .
Türk şirketleri eğer sağlıklı büyümek , küresel şirketlerin güvendiği bir ortak olmak , hatta küresel bir şirket olmak istiyorlarsa seçim yapmak zorundalar . Bu seçimi başkaları öyle istiyor diye yapmayacaklar . Bu , şirket kurucularının naif duygularla çalışıp didinerek var ettikleri o değerli şeyin tam ortasına yerleştirdikleri , bizim bugün “ iş etiği ” dediğimiz , onların ise “ dürüstlük , doğruluk ” dediği duygular için ...
Ethos mu ? Kaos mu ?
Seçim sizin .
İkisinin ortası yok .
Bu yazıda kullanılan görseller www . shutterstock . com sitesinden alınmıştır .