Igre bez granica Zbornik igara bez granica Jul. 2016 | Page 57

DINAMIKA I NAČIN REALIZACIJE PROJEKTA

Igre bez granica obuhvatile su više od 1000 djece kojima su se ponegdje priključili i ostali članovi obitelji što je pojačalo značaj i važnost igre. Osim što su sudjelovali u istraživanju tradicijskih igara i demonstrirali ih, također su i smišljali neka nova pravila.
Igre su se najčešće realizirale tijekom nastave na otvorenom i zatvorenom prostoru, a ostvarena je i međupredmetna povezanost. Često su organizirana razredna, međurazredna i ekipna školska natjecanja. Učenici su sudjelovali na turnirima tradicijskih igara, Školskoj olimpijadi, Seoskoj olimpijadi, Olimpijskom festivalu i Biciklijadi, a organizirana je obuka rolanja i plivanja.
Obzirom da smo u olimpijskoj godini djeca su proučavala olimpijske maskote, hrvatske olimpijce, povijest olimpijskih igara te nove i neobične olimpijske sportove. Dizajnirali su olimpijska odličja i zastavu.
Dojmovi sudionika
Učenici su oduševljeni igrama koje su dio zavičajne baštine. Samoinicijativno su ih igrali za vrijeme odmora i kod kuće. Smatraju da su puno zabavnije od igara koje su do sada znali. Ovakav način realizacije nastave oborio ih je s nogu. Žele nastaviti s projektom tijekom cijele iduće školske godine.
Učiteljice su mišljenja da bi se barem jednom mjesečno trebao organizirati tematski dan igara bez granica, jer je probudio dijete u njima i s radošću su se prisjetile svoga djetinjstva. Slažu se da je projekt visoko vrijedan i da je potrebno više ovakvih međusobnih druženja. Smatraju da su učenici puno naučili i da će svoja znanja i vještine prenijeti i drugima. Podržavaju ideju da se sljedeće godine projekt obnovi.
Roditelji su pozdravili ovakav način druženja i provođenja slobodnog vremena. Uživali su u natjecanju sa svojom djecom i veselili se osvajanju medalja.
Ravnatelji i stručni suradnici izrazili su želju da se i dalje nastaviti s ovakvim aktivnostima.
Svi su se složili da je ovo zasigurno jedan od onih dana koji se dugo pamte.
57