HT18 Debattartiklar Debattartiklar HT18 | Page 24

Vrf då ha läxor när man går i skolan 6-7 tim varenda dag. Jag skulle själv vilja att man har en prov och läxfri termin eller iallafall typ 2-3 månader, jag förstår ju att man inte kan ta bort nationellaprov men alla andra prov, det skulle gjort sån stor skillnad då vi ungdomar slipper gå hem med en klump i magen av att man har prov dagen efter.
OM det är att man ska ha läxor så tycker jag att det inte ska gå på betygen eller nåt, utan för att läraren ska kunna se vad vi har lärt oss. Ifall man har prov vet jag att man typ bara få ha 2-3 prov i veckan men jag tycker bara att det ska vara prov max 1 gång i veckan för då hinner man gå djupare in på vad man ska lära sig.
Vad jag vet är det inte många föräldrar som pratar djupt med sina barn när dom mår dåligt. Jag har vänner som mår dåligt över all stress i skolan varenda kväll typ, jag själv blir liksom ledsen då jag vet att mina vänner är stressad över skolan och att dom inte mår bra.
Det enda som är bra med att ha läxor är när man har glosor om vilka ord som typ kommer med i engelska boken, men då ska det INTE ingå i betygen.
Till och med mina föräldrar tycker det är onödigt med läxor. Jag sa till min pappa så här: Jag: jag vill verkligen inte göra läxan idag. Då svarade han såhär:-Jag tycker att det är onödigt med läxor då sa jag: precis!
Om man skulle fråga en lärare så här:-hur många elever tror du gör sin läxa noga? då tror jag dom skulle svara: alla elever såklart. Redan där har dom ju fel för jag är helt hundra på att ⅔ elever bara skuggar igen läxan eller så söker dom lixom på internet efter svar och sen skriver dom av därifrån. Varför då ha läxor liksom, när vi ändå typ knappt gör dom själv.
Det finns en tjej som heter pernilla alm och hon har skrivit en bok som heter“ läxfritt”, med den boken menar hon att det ska vara en likvärdig skola och att alla ska få den tid i skolan dom behöver. Hon vill även att skolan ska vara 8 timmar istället för typ 6 timmar, så vi kan hinna göra våra läxor på skoltid.
En annan tjej som heter sanna rayman tycker att det ska vara läxor, Hon menar inte att det ska vara hårt med läxor utan att vi barn ska på en hint om vad det är som kommer hända på lektionen.