Hrady a zámky na Slovensku 1 | Page 2

Najnavštevovanejšie hrady

a zámky na Slovensku

Nitriansky hrad - Nitra

Nitriansky hrad na skalnom brale mal vždy strategický význam, lebo bol prirodzenou pevnosťou nad riekou Nitra.

Už v 13-tom storočí bol hrad tak dokonale opevnený, že vydržal útok Tatárov. Najstaršou zachovalou stavbou je románsky kostol sv. Emerama. Dominantou hradného areálu je katedrála, biskupský palác a mohutné opevnenie s vystupujúcimi bastiónmi.

Po pričlenení Nitrianskeho kniežatstva do moravského panstva, Nitrianske hradisko zostalo významným sídelným centrom. V období Veľkej Moravy sa v Nitre zdržiaval knieža Svätopluk a v rokoch 880 - 892 tu bolo aj biskupské sídlo. Význam Nitrianskeho hradu v tomto čase potvrdzuje tzv. Maurova legenda z rokov 1064 - 1070 spomína na hrade baziliku sv. Emeráma, do ktorej uložili pozostatky sv. Ondreja a Beňadika.

Jednotlivé objekty viackrát prestavali, súčasná podoba hradu je v zásade z konca 17. storočia, kedy hrad po protitureckých bojoch opevnili. Vzhľadom na svoje historické a architektonické hodnoty patrí areál hradu v Nitre medzi základné dokumenty dejín Slovenska. Dnes na hrade sídli biskupský úrad.

Hrad Gýmeš

- kostoľany pod Tribečom

Gýmeš je zrúcanina hradu na strmom kremencovom kopci Dúň (514 m n. m.) na pohorý Tribeč, zhruba 5 km na sever od obce Jelenec. Gýmeš je jedným z rodových hradov šľachtického rodu Forgáchovcov - spolu s Haličským zámkom.

Horizontálne pôsobiacu siluetu stredovekého hradu modelujú tvary zachovaných častí obvodového muriva a konštrukcií hradných budov a opevnení. Otvory okien a vstupov si zachovali na viacerých miestach kamenné obruby; neskorobaroková architektúra kaplnky je čitateľná najmä členením stien zdvojenými pilastrami a profilovanými

rímsami, ktoré kedysi niesli klenbu priestoru.

Gýmeš bol jedným z mála hradov, kde prebiehali stavebné práce ešte v 18. storočí. Do tohto obdobia sa datuje premena gotického paláca na rodovú kryptu Forgáčovcov s kaplnkou. Až v polovici 19. storočia panstvo hrad definitívne opustilo a začal sa rozpadávať.

Traduje sa, že hostí na hrade vítali tzv. lopatovým tancom, ktorý spočíval v štyroch úderoch lopatou a zápise do knihy hostí. Či na hrade ešte stále túto tradíciu dodržujú si už musíte zistiť sami.