UTJECAJ RAÈUNALNIH
IGARA NA DJECU
Video igre su dostupne za potrošaèe u posljednjih 30 godina . One su jedinstveni oblik zabave , jer potièu igraèe da postanu dio igre scenarija . To ima i pozitivne i negativne utjecaje na igraèe . Nekoliko znanstvenih studija objavljeno je s namjerom da istraže te utjecaje na današnju djecu . One pokazuju da video igre , osobito one s nasilnim sadržajem , èine tinejdžere više agresivnima . Djevojke igraju video igrice u prosjeku 5 sati tjedno , a djeèaci u prosjeku 13 sati tjedno .
Autor je takoðer izjavio da tinejdžeri koji igraju nasilne video igrice duže vrijeme : - Imaju tendenciju da su više agresivni - Skloni su sukobu sa svojim uèiteljima - Najèešæe sudjeluju u borbi sa svojim vršnjacima .
Pišu : Karlo Klemenèiæ i Filip Suèevac , 8 . razred
Interaktivna kvaliteta video-igara razlikuje se od pasivnog gledanja televizije ili filmova , jer omoguæuje igraèima da postanu aktivni sudionici u igri scenarija . Istraživanja navode da igranje video-igara može poveæati agresivno ponašanje , jer se nasilna djela neprestano ponavljaju kroz video-igre .
Video-igre takoðer potaknu igraèe da se identificiraju s tim ulogama , tj . da igraju svoje omiljene likove . To se naziva “ first-person ” video-igre , jer su igraèi u stanju donijeti odluke koje utjeèu na djelovanje lika . Nakon ogranièenoga iznosa vremena , igrajuæi nasilne video-igre , igraè može “ automatski prenijeti agresivne misli ”. Znanstvenici su zakljuèili da su igraèi koji su imali iskustva u igranju nasilnih video-igara odgovorili s poveæanom razinom agresije kada su naišli na sukob .
Najznaèajniji ili barem najistraživaniji aspekt video-igara je njihov utjecaj na nasilnost . Dio današnjih igara je pun nasilja , što je odreðene znanstvene skupine navelo do zakljuèka da video-igre loše utjeèu na ljude baš tim opravdavanjem nasilja .
Prva video-igra sankcionirana zbog nasilnog sadržaja je Death Race 2000 , u kojoj se moglo pregaziti pješake na ulici . Sam nasilni element je osiromašen tadašnjim grafièkim standardima . Protesti protiv ovakvih igara nisu èesti , ali postoje . Èulo se dosta izjava protiv video-igara nakon incidenta u amerièkoj srednjoj školi « Columbine » u kojoj su malodobni uèenici napravili pokolj . Krivnja je pala , meðu ostalim , na igre , što je medijski snažno razglašeno . Manje poznata èinjenica je da su neki od tih uèenika imali u sobama postere s vrlo nasilnim sadržajima , da su i inaèe bili agresivni i skloni nasilju te da su potjecali iz problematiènih obitelji . Bilo koja od ovih èinjenica mogla ih je gurnuti u manijakalni pokolj . Roditelji su prikazani kao nevine žrtve , a igre kao zla tvorevina koja im je djecu gurnula preko ruba . Vojni psiholog David Grossman ne ulazi u diskusiju oko toga utjeèu li igre na nasilnost , ali tvrdi da uèe malodobne ubojice kako ubijati .
IGRE , IGRE , IGRICE …
51