Historia naszej szkoły folder | Page 2

Z KART HISTORII SZKOŁY ...
Historia Szkoły Podstawowej nr 23 rozpoczyna się w 1917 roku . 1 października 1917 roku powstała Rada Szkolna miasta Lublina , która powołała do życia pierwsze polskie szkoły . Jednoklasówka z jednym nauczycielem oznaczona numerem 26 , będąca zalążkiem obecnej Szkoły Podstawowej nr 23 , znalazła swoje miejsce w niewielkim budynku przy cerkwi na ul . Ruskiej . Pierwszym nauczycielem i kierownikiem został Wilhelm Missol . W 1925 roku w związku z oddaniem do użytku nowej szkoły na Czwartku , zawieszono działalność szkoły nr 26 . Ponownie swoją działalność szkoła rozpoczęła w roku szkolnym 1934 / 35 jako siedmioklasowa Publiczna Szkoła Powszechna nr 26 . Mieściła się w budynku Salezjanów przy ul . Kalinowszczyzna 13 . W listopadzie 1939 roku Niemcy aresztowali kilku nauczycieli szkoły , w tym jej kierownika Mariana Stańca . Wówczas szkoła przeniosła się do dwóch wynajętych lokali przy ul . Kalinowszczyzna 14 i Ruskiej 42 . W roku 1942 nastąpiła zmiana numeru szkoły i jej nazwy , która brzmiała „ Publiczna Szkoła Powszechna stopnia III nr 23 w Lublinie ”. Po wyzwoleniu Lublina w 1944 roku szkoła powróciła do budynku Salezjanów . W latach 60-tych w związku z budową nowego osiedla na Kalinowszczyźnie przystąpiono również do budowy nowego gmachu szkolnego . W 1967 roku szkoła otrzymała nowy lokal przy ul . Podzamcze 9 , w którym mieści się do dnia dzisiejszego .
W dniu 18 czerwca 1969 roku odbyły się uroczystości związane z nadaniem jej imienia i sztandaru . Szkoła przyjęła nazwę „ Szkoła Podstawowa nr 23 im . Marii Pieczyńskiej - Ryngowej w Lublinie ”.
Złotymi literami w historii szkoły zapisały się liczne , znakomite sukcesy sportowe uczniów . I miejsce na VIII Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży to jedno z największych osiągnięć naszych sportowców . Ważnym wydarzeniem był również udział uczniów naszej szkoły w zawodach gimnastyki sportowej w Rumunii .
W latach 90 - tych szkoła nie posiadała imienia . Jednak prowadzona działalność i liczne sukcesy sportowe , które uczniowie nadal osiągali , wizyty znanych polskich sportowców Przemysława Salety - mistrza świata w kick-boxingu , Leszka Duneckiego - lekkoatlety , medalisty olimpijskiego ,
Tadeusza Wójtowicza - mistrza olimpijskiego i mistrza świata w siatkówce , Mariusza Czerkawskiego - hokeisty , olimpijczyka , stały się inspiracją do starania się o imię „ Olimpijczyków Polskich ”. Inicjatywa zastała poparta przez Polski Komitet Olimpijski i Irenę Szewińską .
W 2000 roku nasza szkoła otrzymała Apostolskie Błogosławieństwo z rąk Papieża Jana Pawła II wraz z życzeniami i pozdrowieniami .
28 lutego 2002 roku na sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej nr 23 imienia „ Olimpijczyków Polskich ”. Uroczyste nadanie imienia odbyło się 26 kwietnia 2002 roku . W kościele M . B . Wspomożenia Wiernych arcybiskup Józef Życiński poświęcił sztandar szkoły ufundowany przez Radę Rodziców .
Po ślubowaniu odśpiewano hymn szkoły , do którego słowa ułożyła uczennica klasy szóstej - Anna Puszcz , a muzykę skomponował Wojciech Cugowski .
SZKOŁA DZISIAJ
Nadanie szkole imienia Olimpijczyków Polskich zainicjowało plany rozbudowy obiektów sportowych w tym krytej pływalni , których otwarcie i oddanie do użytku odbyło się 3 września 2010 r . Po tym wydarzeniu szkoła stale rozwija umiejętności i zainteresowania sportowe , szczególnie dyscyplinę - pływanie . Zarówno uczniowie naszej szkoły , na lekcjach wychowania fizycznego oraz na treningach klas sportowych o profilu pływackim , jak i dzieci z innych szkół i przedszkoli , dorośli , korzystają z tego obiektu . Tym samym szkoła stała się bardzo ważnym miejscem dla społeczności naszej dzielnicy i przyczynia się do szerszego promowania zdrowego stylu życia . Szkoła jest inicjatorem różnorodnych imprez sportowych dla lokalnej społeczności m . in . „ Igrzyska Kalinowszczyzny ”, w których uczestniczą dzieci i młodzież z okolicznych szkół podstawowych oraz sąsiadujących przedszkoli .
Tradycyjnie każdego roku uczniowie naszej szkoły biorą udział w rywalizacjach klasowych -Mikołajki na sportowo .
Uczniowie uczestniczą w Zjazdach Szkół im . Olimpijczyków Polskich , m . in . w Racocie , Świeciu , Kwakowie , Sulęcinie , Pile , Lęborku , Grodzisku Wielkopolskim i Koninie .
W dniach 18-20.05.2011r . zorganizowaliśmy w naszej szkole trzeci zjazd , w czasie którego społeczność szkolna gościła „ olimpijskie podstawówki ”.
Uczniowie aktywnie biorą udział również w innych imprezach sportowych promujących ideę olimpizmu m . in . „ Bieg olimpijski ”. W trosce o wszechstronny rozwój uczniów nasza szkoła organizuje ogólnopolskie konkursy plastyczne o tematyce sportowej : „ Polscy sportowcy na olimpiadach i mistrzostwach świata ”, „ Jan Paweł II przyjacielem sportu i olimpizmu ”.