Ošetrovanie nefrostómie krok za krokom
Nefrostómia je zavedenie nefrostomického drénu do dutého systému obličky . Patrí medzi miniinvazívny výkon v urológii , ktorého cieľom je zabezpečiť odtok moču zo zablokovanej obličky z dôvodu nepriechodnosti ( obštrukcie ).
Prekážka môže byť spôsobená
obličkovým kameňom , nádorom alebo uzlinovým procesom v malej panve . Dôvodom implantácie nefrostómie môže byť taktiež snaha o zabránenie prítoku moču do močového mechúra , napr . pri poranení močového mechúra , prítomnosti fistuly alebo pre bezproblémové pooperačné hojenie rany na močovom mechúri . Ošetrovanie nefrostómie s jednodielnym močovým systémom SenSura je určite alternatívou prinášajúcou pre pacienta model komfortnejšej starostlivosti s mnohými benefitmi . S vyhotovenou fotodokumentáciou na II . Urologickej klinike SZU FNsP FDR Banská Bystrica sa vám pokúsime edukatívne demonštrovať jednotlivé kroky a byť tak nápomocní vám aj vašim rodinným príslušníkom . Z hľadiska lokalizácie nefrostómie je samoošetrovanie prakticky nemožné , preto je veľmi príjemné mať pri sebe blízku osobu , ktorá na seba prevezme túto povinnosť .
Krok 1 .: Pripravíme si potrebné pomôcky
Pri ošetrovaní nefrostómie používame štandardnú čistiacu a ochrannú kozmetiku firmy Coloplast a taktiež doplnkový sortiment . Z ponúkaného portfólia sme vyskladali vstupný balík pomôcok pre domácu starostlivosť pacienta s nefrostómiou , ktorý však obsahuje aj komponenty na ďalšie ošetrovateľské problémy , ak sa druhotne vyskytnú .
Pacient si už v deň prepustenia z nemocnice môže vstupný balík vyzdvihnúť v našej výdajni zdravotníckych pomôcok na základe vypísania lekárskych poukazov . Pacient s obojstrannými nefrostómiami má nárok na vydanie duplicitného mesačného množstva pomôcok , čo akceptujú aj zdravotné poisťovne .
Krok 2 .: odstránenie starého vrecka z nefrostómie
Pred ošetrením nefrostómie si dôkladne umyjeme ruky mydlom a použijeme jednorazové rukavice . Pacient si ľahne na posteľ , navigujeme ho tak , aby sme získali čo najlepší prístup k miestu zavedenej nefrostómie . Prvotne použijeme Odstraňovač náplastí Brava sprej , aby sme pacienta zbytočne netraumatizovali bolesťou pri odstraňovaní vrecka . Je dôležité aplikovať sprej za horný okraj stomickej pomôcky a počkať pár sekúnd , veľmi to uľahčí jeho odstránenie . Vzhľadom na prítomnosť nefrostómie vo vrecku postupujeme opatrne , aby nedošlo k jej vytrhnutiu .
Po odstránení starého vrecka vidíme vyvedenú nefrostómiu , ktorá je ku koži fixovaná stehmi . Biely koniec nefrostómie je konektor s luer zakončením , ktorý nikdy neodstrihujte , pretože ide o vstup , kde pomocou jednorazovej striekačky môžeme zabezpečiť transport kontrastnej látky pri RTG vyšetrení , resp . je možné cez tento konektor nefrostómiu prepláchnuť , ak dôjde k jej upchatiu . Tieto výkony však realizujú len kompetentní zdravotnícki pracovníci , nikdy nie sám pacient .
Krok 3 .: Vystrihnutie primeraného otvoru na stomickej pomôcke
Pred aplikáciou stomickej pomôcky je nutné vystrihnúť otvor na vrecku . Opačnú stranu vrecka ( kde nie je lepiaci materiál ) potiahneme , a tým zabránime znehodnoteniu nožničkami , vyhneme sa teda prestrihnutiu vrecka . Veľkosť otvoru a jeho tvar prispôsobujeme stehom . Otvor by nemal byť veľký , ale ani príliš malý , aby sme stehy nepoškodili . Taktiež dbáme na to , aby ich lepiaci materiál neťahal a nespôsoboval nepohodu pacientovi .
16 Helios / Jeseň 2020