Gymplátek 4. Číslo | Page 12

Opět po roce se zamilované páry budou obdarovávat srdíčky, čokoládou, psaníčky a vyznávat si tak svou lásku. Obchodníci si budou mnout ruce, že jejich tržby díky svátku zamilovaných vzrostly. Zatímco ostatní ten den – 14. února prožijí jako každý jiný.

Kde to začalo?

Legenda praví, že má vše na svědomí kněz Valentýn. Panovník Claudius II. zakazoval svým vojákům, aby se ženili. Měl obavu, že budou chtít zůstat doma se svou rodinou a nebudou chtít jít do boje. Kněz Valentýn přes vládcův zákaz tajně oddával zamilované mladé páry. Byl za to 14. února popraven a na jeho památku vznikl romantický svátek.

Co se vám vybaví pod pojmem Valentýn? Jsem si jistá, že vás napadají zamilované páry, srdíčka, romantika, svíčky, čokoláda, SMS zprávy plné lásky, růže, překvapení, večeře. Ale co milostné dopisy? Píše je vůbec ještě někdo? Tleskám těm, kteří své drahé polovičce darují vzpomínku v podobě obálky plné citů. Musí být hezké si po několika letech takový dopis přečíst a zavzpomínat na ty časy s růžovými brýlemi.

Když byli naši rodiče a prarodiče v našich letech, dopisy se psaly a posílaly ve velkém. Papíry s příběhem byly totiž nejčastější komunikací mezi mladou slečnou a mladým mužem, když chlapec musel narukovat na vojnu a dívka na něj čekala doma.

Nebo taková stará Anglie, kdy se milenci scházeli tajně, protože kdyby se jejich poměr dostal na veřejnost, způsobil by skandál. A tak si tajné schůzky domlouvali přes dopisy a vzkazy, které si posílali přes sluhy.

12