Gymplátek 33. Číslo | Page 18

Již podruhé v minulém roce jsme se na začátku prosince ocitly v jednom z divadelních prostorů ostravského Domu kultury. Od května, kdy byla ukojena naše zvědavost ohledně sériových vrahů, jejich myšlení a osudech, jsme se posunuly zase o stupeň výš a navštívily jsme přednášku Psychologie masových vrahů stejného autora, tedy Andreje Drbohlava. Specializací tohoto úspěšného psychopatologa je právě a zejména etopedie, tedy, zkráceně řečeno, rozvoj dětí s poruchou emocí a chování.

Jelikož se jeho několikatihodinové přednášky ani zdaleka nedají shrnou do pár vět - a stejně bych to nesvedla ani zečtvrtiny tak poutavě a srozumitelně jako on - popíšu jen strategii, kterou Drbohlav používá. Zpočátku vždy začne otázkou k publiku - kdo z přítomných pracuje jako učitel/ka, doktor/ka, psycholog/psycholožka a tak dále. Samozřejmě jsme se přihlásily ke skupině podivínů, kteří prostě po večerech nechtějí vypracovávat domácí úkoly, mýt nádobí nebo být užiteční jiným způsobem, ale raději se šťourají v mozcích dalších osob, dozvídají se o jejich hrůzných skutcích a do jisté míry se v tom i vyžívají.

Není se co divit, v následujících třech hodinách nás totiž přednášející seznámil s nejrůznějšími případy masových vražd v historii a s osudy, které stály za jejich původci. Jedna z mých oblíbených částí Drbohlavových přednášek jsou videozáznamy o postupném vývoji zadržených útočníků, kde je krásně vidět jejich narušené chování a vývoj psychiky. Jestli se alespoň trochu zajímáte o psychologii, psychopatologii nebo podobné obory, vřele doporučujeme kteroukoli z přednášek Andreje Drbohlava, neměli byste litovat. (Díky našemu neurotickému strachu ze závazků ale raději nic slibovat nebudeme.)

- Každá masová vražda motivuje až dalších 8 útočníků

- Incel ("involuntary celibates") = subkultura mužů, komunikujících spolu zejména online, kteří z určitých důvodů neuspěli v osobním životě, a proto začali nesnášet ženy. Paradoxem také je, že zakladatelem této skupiny je žena. Jejich asi nejznámějším výtvorem je "Stacy and Becky" teorie, podle které řadí ženy do dvou skupin (více informací naleznete zde)

- sick selfie = selfie s druhým člověkem těsně před jeho smrtí, které lidé přidávají na sociální sítě

- death selfie = fotka pořízená na smrtelně nebezpečném místě, například na zábradlí mrakodrapu

Markéta Pilná a Viktorie Kafková

a

18