a ještě potřebujete referenční dopis od jednoho z učitelů, který vás učil/učí. Tyto dva dokumenty tvoří základ vaší přihlášky. Každá škola pak má ale například ještě další kritéria, jaká musíte jako uchazeč splnit, ať už je to certifikát z jazykových zkoušek nebo průměr známek z maturity. Odkazy, které se vám při hledání vhodného oboru či univerzity budou hodit:
https://www.studiumanglie.cz/ a
Po tom, co odešlete přihlášku a zaplatíte poplatek, už zbývá jen čekat, univerzity mají čas do konce dubna vynést ,,rozsudek”. Z vlastní zkušenosti ale můžu říct, že čím dříve přihlášku odešlete, tím dříve víte výsledky. Pokud jste uspěli, dostanete tzv. conditional offer, tedy podmínečné přijetí - univerzita vám drží místo a můžete na ni nastoupit, když splníte všechny požadavky (viz zmíněné jazykové zkoušky apod.). Pokud vám přijde přijetí z více škol, pak si stačí ,,jen” vybrat a začít zařizovat ubytování, letenky a také financování. V Anglii se totiž platí ne zrovna malé školné. Naštěstí ale studenti mají možnost studentských půjček, o kterou je ale potřeba včas si zažádat. To znamená, že když má student půjčku, neplatí během studia žádné školné, ale začne ho splácet, až když dostuduje a začne pracovat kdekoliv ve světě - není třeba pracovat v Anglii, kde student studoval.
Kdy jindy než teď?
Další informace najdete kdekoliv, stačí zadat do vyhledávače studium v zahraničí a máte zábavu na celé prázdniny. Proč ale vlastně do zahraničí vyjet, to si každý musí přebrat sám. Pro někoho to může být splněný sen, pro jiné obrovský stres a věc, kterou by v životě neudělali. Ale jak už jsem psala u animátorství (viz článek zde: VLOŽIT ODKAZ V JOOMAGU), rozhodně je to další z věcí, jež vás posune dál. Já osobně se řídím otázkou ,,Kdy jindy než teď?” Dokud nás tady nic nedrží, odjíždí se snadněji, než když chcete přestěhovat celou rodinu. Pro mě studium venku znamená opravdovou dospělost, svobodu, a splnění si dalšího snu. Ale nikdo taky neříká, že se nemůžu vrátit, když se to nepovede. Vždycky budou lidé bohatší, úspěšnější, štíhlejší. S tím se musíme smířit. Ale zároveň je můžeme brát jako vzor, učit se od nich a přibližovat se jejich metě. A tak to vnímám i se studiem. Je skvělé, že dnes se nám nabízí tolik možností, až jsme pomalu rozežraní a nevíme, co si vybrat. Na druhou stranu, je jen na nás, jak s nimi naložíme a využijeme je.
Často si čtu o lidech, kteří teď v zahraničí studují nebo už mají studium za sebou a všichni do jednoho se shodují, že je to velká změna, ale zároveň pocit, který stojí za to. Věřím, že to není jednoduché, a že si člověk sáhne na dno, i když z instagramových fotek někdy nejde vidět, že to není procházka růžovou zahradou. A tak pokud všechno půjde dobře, od září, vás, čtenáře Gymplátku, vezmu na tu mou.
Tereza Jelínková
15