se učili dělat záznam krajiny v digitálním souboru, tedy jak to popsat do počítače. Díky tomu pak můžeme dělat analýzy, kde například svítí nejvíce slunce a podle toho vysadit svou vinici; kde je největší riziko povodní apod. V letním semestru nás čeká fotogrammetrie, což je zpracování leteckých snímků; a k tomu terénní cvičení z geodézie, kde poprvé budeme zkoušet nějaké měření venku. Mé studium je bakalářské, takže příští rok budu dělat státnice a pokud vše půjde dobře, chtěl bych pokračovat na magistra.
Myslím si, že můj obor má velkou variabilitu profesí a toho, co může nabídnout. Můžeme si zkusit pracovat s drony, satelity, navigovat letadla, učíme se, jak něco přesně zaměřit, pak také máme základy programování. Hodně používaný je i 3D tisk a technologie eye tracking. Ta sleduje, kam se uživatel počítače dívá, co používá za program, co ho zaujme - tohle používáme pro vyhodnocování map. Zjišťujeme, kam se lidé dívají, jak rychle člověk v té mapě něco najde, jak má to uživatelské rozhraní vypadat. Jak jsem říkal, náš obor má opravdu hodně podoblastí, kterým se člověk může věnovat. Tento obor zatím nestuduje moc holek, přednášející jsou taky vesměs chlapi, ale myslím si, že i holkám by se ten obor mohl líbit a nevidím důvod, proč by ho nemohly studovat.
Líbí se mi taková charakteristika, že geoinformatici jsou ti, kteří vám pomáhají se neztratit. Je to pravda, protože tito lidé velmi rádi cestujou a baví je to, když u toho můžou i různě pracovat. Proto je taky celá katedra nakloněná Erasmům a podobným cestovatelským projektům, takže není problém někam vyjet. Pořádá například zimní a letní školy, kdy se studenti vypraví na týden do jiné země za účelem poznat jejich systém vysokoškolského vzdělání. Mě osobně láká Norsko, kam bych se chtěl podívat ve čtvrťáku.
Zatím nemám přesnou představu, kterým směrem bych se rád v budoucnu vydal, ale lákají mě analýzy digitálních modelů terénu a 3D tiskárny. Pokud by se našla nějaká zajímavá práce tady, tak bych zde rád zůstal, ale zároveň mě láká jít pracovat do zahraničí. Ve Švýcarsku nebo v Beneluxu je obor hodně rozšířený a také mnohem více ceněný. Příští rok máme mít praxi ve firmě a já doufám, že by mi to mohlo napovědět, jakým směrem se chci dál ubírat.
Ondřej Mrklovský, maturant z roku 2017, miluje sport a přírodu, nejraději má horolezectví.
Až za pár let půjdete někam na výšlap a potkáte muže, který si krajinu zapisuje nebo ovládá drona, je dost možné, že to bude právě Ondra.
Zdroje fotek:
www.geoinformatics.upol.cz/dpz
Tereza Jelínková