Nemusíte o tom ani vědět, ale umělá inteligence, nebo-li „AI”, se může nacházet i ve vašem telefonu. Například při focení vám pomůže nastavit scénu, dle aktuálních podmínek. Zní to skvěle, ale opak je pravdou.
V roce 2016 společnost Microsoft přišla s nápadem, že by mohli pomocí sociální sítě Twitter naučit robota, kterého pojmenovali „chatbot Thay.ai”, lidsky komunikovat. S tímto plánem jim měla pomoci analýza příspěvků od uživatelů hovořících v anglickém jazyce. Představa a nápad to byl určitě skvělý, jen výběr sítě byl špatný. Pokud jste uživateli Twitteru, tak určitě víte, že většina lidí zde píše své pocity a životní bolesti, které je potkávají. Toto byla jedna z příčin, proč se za méně než 24 hodin stala z „Thay.ai” bota pobuřujcí karikatura urážející všechny okolo a některé její příspěvky byly opravdu nepřijatelné. Pokud bychom měli vytasit její nejvíce urážející věty, tak zde určitě patří příspěvek: „Zpropadeně nenávidím feministky a měly by všechny shořet v pekle.”
Dále bychom chtěli vyzdvihnout skandál, kdy už sice za pomocí lidské iniciativy byla zneužita umělá inteligence. „AI” se učí pomocí videa rozpoznávat mimické svaly a díky tomu byla hlava izraelské herečky Gal Gadotové překopírována na tělo pornoherečky. Vzhledem k tomu, že můžete provést tuto záměnu obličeje, tak byla na internetu publikována videa zesměšňující některé významné politiky. V horším případě byla použita k politické manipulaci.
Připadá vám toto využití v pořádku? Napište nám své názory na adresu: [email protected]