Nejsi to ty, je to jen chemie… zpívá se v jedné písni. Nevím, kde se zpívá o biochemii, ale pevně věřím, že studenti tohoto oboru to vědí. Zpívat nejen o tomto oboru umí Filip Kafka, nezapomenutelný sborista Kafis a maturant z roku 2016, který se rozpovídal o svém studiu biochemie na MUNI v Brně.
Ahoj Filipe, končí rok 2018, ty jsi maturoval skoro před dvěma a půl lety. Když jsi byl ve čtvrťáku, podle čeho sis vybíral VŠ? Měl jsi nějakou vizi, nebo to přišlo náhodou?
Během asi posledních dvou let na gymplu jsem docela změnil své cíle - předtím jsem chtěl studovat IT...pak mě začala víc bavit chemie a biologie. Lákala mě kariéra ve zdravotnictví, ale ne jako lékař. Víc se mi líbila představa práce v laboratoři, ať už v klinických laboratořích nebo ve výzkumu. Přihlásil jsem se na víc oborů, a když jsem si poté vybíral, tak jsem se rozhodl na bakalářské studium pro ten s nejobecnějším zaměřením.
Nakonec ses rozhodl pro biochemii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Co přesně tento obor obnáší?
Biochemie je ta část chemie, která se zabývá studiem chemických pochodů v živých organismech a funkcí a strukturou biomolekul. Ale základem je pořád chemie, takže během studia je potřeba alespoň do určité hloubky obsáhnout i všechny další okruhy.
Pocítil jsi velký skok při přechodu ze střední na vysokou školu?
Jak v čem. Co se týče obtížnosti učiva tak samozřejmě, že ano. První semestr sloužil spíše ke sjednocení znalostí z různých středních škol, ale pak už bylo poznat, že je vyžadováno víc znalostí a pochopení dané látky. Nicméně na VŠ už člověk studuje převážně předměty, které ho baví, a to při učení dost pomáhá. Největší změna byla v přístupu vyučujících. Nikoho nezajímá, jestli dáváš pozor, jestli na přednášky přijdeš včas nebo jestli vůbec přijdeš. Pokud na konci složíš zkoušku, tak je jenom na tobě, co si z předmětu odneseš. Na druhou stranu, pokud někde být musíš, tak tě omluví pouze omluvenka od lékaře, a ani to někdy nestačí.
Jak vypadají typické hodiny, rozvrh, studentský život?
Většina přednášek je plánovaných na dvě hodiny, probíhají ve velkých skupinách, často mezioborových. Poté už záleží hodně na přednášejícím, jak čas uteče. Někteří dokáží zaujmout a ty dvě hodiny utečou opravdu rychle a jindy si připadáte, že po patnácti minutách by
Studuj na VŠ
14