Gymplátek 20. Číslo | Page 11

Ty jsi už strávila týden v Itálii na stáži v univerzitním Rádiu, teď jsi zpátky po 3 měsíční stáži v Izraeli. Proč vyhrál zrovna Izrael?

Na naší univerzitě musíme splnit tříměsíční praxi v oboru. Můžeme si vybrat mezi novinami, rádiem nebo televizí. Představa, že o prázdninách zabiju tři měsíce v Česku, mě trochu děsila. Tak jsem vymýšlela, jak se dostat na praxi do zahraničí. Můj známý, kterého jsem potkala v Řecku, mi pomohl se dostat do televize v Izraeli. To naše škola samozřejmě ocenila, že bude mít studentku na Středním východě, a tak jsem mohla odjet.

Jaká byla reakce okolí? Co rodiče, kamarádi, když jsi jim řekla, že jedeš do Izraele?

No, mamce se to vůbec nelíbilo. Děda s babi mi říkali, že tam umřu. Ale věděli, že když si za něčím jdu, tak se toho jen tak nevzdám. Z mojí vlastní zkušenosti je Tel Aviv stejně tak bezpečný, jako Nový Jičín.

Ty jsi v Tel Avivu pracovala v redakci zpravodajství i24NEWS, máš třeba srovnání s nějakou českou redakcí?

Vlastní srovnání nemám, ale od spolužáků vím, že dostávali mnohem odlehčenější témata ke zpracování. Já jsem v Izraeli řešila mezinárodní problémy, tzv. international news. Takže jsem byla přímo v dění toho, co se děje ve světě. Stážisti v Česku mají jednoho garanta, kdežto já měla dva. Což znamená, že jsem pomáhala dvěma lidem, a za to, že jsem jim pomáhala, mě

oni učili to jejich know-how, jak psát reportáže vhodné pro vysílání do Ameriky. Dalším

rozdílem bylo to, že jsme si videa a ilustrační záběry, které jsme k naší práci potřebovali, stahovali z jiných tiskových agentur. Což znamená, že jsme málo vyjížděli do terénu.

Říkáš vhodné. Co to znamená?

To znamená, že když se tvoří reportáž, tak pro každé médium se to dělá jinak. Reportáž natočí jinak TV Nova a jinak ČT.

Když se na to podíváš zpětně, jela by jsi znovu?

No, to je strašně těžká otázka (smích). Ta země je specifická v tom, že je přizpůsobená pro Židy. Jelikož já nejsem Židovka, nebylo by to pro mě jednoduché, navíc je to úplně jiná kultura. Zároveň je to tam drahé - Tel Aviv je vlastně jedno z nejdražších měst… Na druhou stranu, škola mě na tu stáž připravila dobře, navíc jsem si zlepšila angličtinu. Ale ještě chci vidět i jiné destinace a místa, kde bych si chtěla zkusit pracovat.

Myslíš si, že žurnalista se dnes těžce uplatní?

Záleží, jak je člověk dobrý, jaký má potenciál a čeho chce dosáhnout. V momentě, kdy si dá větší cíle, tak je těžší toho dosáhnout. Myslím si, že člověk relativně snadno najde práci, záleží ale na tom, kam chce jít, jestli do místních novin nebo třeba do televize.

Děkuji moc za rozhovor Bety. Přeji ti spoustu dalších úspěchů a zkušeností. Máš třeba nějakou radu nebo vzkaz pro studenty?

Ano. Líná huba, holé neštěstí. A pak hlavně cestovat, učit se jazyky, mluvit s lidmi a ptát se jich. To je podle mě hodně důležité.

Dárek od mých garantů, který mi dali na konci stáže.

Tereza Jelínková