Okamžitě podstoupil chirurgický zákrok a sadu chemoterapií. Během léčby však lékaři nalezli další dva nádory na jeho mozku. Útvary se uchytily na centru koordinace a vidění. Okamžitě musel prodělat další chirurgický zákrok. Jeho zdravotní stav byl velmi vážný, ale Lance neponechal nic náhodě a konzultoval vše s několika odborníky. Pročetl mnoho knih a časopisů zabývajících se rakovinou. Jako nejšetrnější způsob léčby se nabízela nemocnice v Indianapolis, kde mu navrhli alternativní metodu léčení, po níž by se mohl vrátit zpět k závodění. Vyšlo to! Lance se zcela zotavil ze své nemoci a mohl tak usednout zpátky do sedla.
Po boji s rakovinou dokázal navázat na své dřívější úspěchy a v prvním závodě po 18 měsících skončil na 4. pozici. V závodě Paříž-Nice hned první etapu vzdal a byl odhodlaný se svou kariérou skončit. Dokázal všem, že je možné se vyléčit z rakoviny a vrátit se zpět na vrchol cyklistiky. Jeho rodina a kamarádi ho však přesvědčovali, aby se závoděním neskončil, a povedlo se. Lance a stáj, za kterou závodil, věnovali všechnu pozornost přípravě na Tour de France. V roce 1999 si oblékl dres pro vedoucího jezdce Tour de France a v žádné jiné etapě ho nikomu nepůjčil. Stal se tak celkovým vítězem.
V dalších letech se objevil jen v několika závodech a jeho příprava měla vždy jeden jediný cíl - vyhrát další Tour. To se povedlo a Lance dokázal vyhrát tento nejprestižnější závod 7x po sobě, a stal se tak legendou tohoto sportu.
10. 10. 2012 antidopingová agentura USADA zveřejnila Armstrongovi dopingové praktiky. Bylo zjištěno, že nikdo nikdy nedopoval v takové míře jako právě Lance Armstrong a jeho stáj. Proti tomuto obvinění zprvu bojoval podáním žaloby na USADA. Žalobu však soudce zamítl. Lanci bylo definitivně odebráno všech 7 titulů z Tour de France a také byl zbaven všech možností se ke sportu vrátit. Později v talk show Oprah Winfreyové svou vinu potvrdil a omluvil se všem lidem, kterým svou dopingovou aférou ublížil.
Kryštof Janík
9