Gymplátek 19. Číslo | Page 23

Nejedná se o žádný recept. Nebojte. Pouze bych vám chtěla představit akci tohoto názvu, která se již šestým rokem konala na zámku Kunín.

Kurz Hudební lahůdky pořádá Jan Čižmář, nadšenec barokní hudby a již od prvního ročníku se lidem jeho nápad zalíbil.

Z různých koutů světa do Kunína zavítali jak lektoři, tak mladší či starší studenti, jež si libují v baroku. Letos bylo pro všechny exotickou zemí Chile, odkud přijeli jeden z lektorů a dva mladí studenti. Dále se zde objevili Mexičani, Italové, Francouzi, Poláci, Rusové či Američané.

Nejoblíbenějším nástrojem byla barokní kytara, na kterou uměl hrát skoro každý účastník. Dále návštěvníci mohli slyšet loutnu, která vás při poslechu zavedla do pohádkového pohodlí. Kromě těchto dvou typických nástrojů se na kurzu vyskytovala například theorba, cemballo, barokní basa, harfa, flétna či housle nebo violoncello.

Pestrost tomuto výběru dávali taktéž zpěváci - jeden muž a dvě ženy. Jakmile zvedli své hlasy do závratných výšek, na celém těle vám naskočila husí kůže. Někteří (například já), zůstali sedět s otevřenými ústy.

Kromě hry na nástroje a výuky zpěvu se studenti kurzu mohli účastnit lekcí pod vedením italského lektora, který vyučoval spojení improvizace hudby a pohybu. Oficiálně tyto hodiny navštěvovalo asi šest účastníků. Nicméně na závěrečném koncertu se k nim přidali i další lidé z hudební školy. V závěru spolu s doprovodem lektora, společně došli ke stejným tanečním figurám a celé vystoupení bylo příjemnou podívanou.

Kurz trval od 21. srpna do 30. srpna. Za těchto pár dní dokázali lektoři a studenti úžasné věci. Během Hudebních lahůdek se konaly tři koncerty pro veřejnost a žádný z nich nebyl kratší než dvě hodiny. Všichni si zaslouží hlubokou poklonu.

Hudebních lahůdek se může zúčastnit kdokoliv. Pokud máte rádi baroko, neváhejte.

Vůbec nezáleží na tom, jak moc jste pokročilí. Stačí mít vášeň a touhu. A tu v sobě schovává každý!

Lenka Sokolová