Teploty stoupají, vyučovací hodiny se nesnesitelně prodlužují a sukně našich spolužaček naopak zkracují. Všichni to známe- je tady červen a s ním i poslední měsíc tohoto školního roku. Už se nemůžeme dočkat vytouženého (a zaslouženého) volna. My v redakci se ale neflákáme a jsme zpět s novým číslem. V tom minulém Vás mohl svým šarmem omámit pan Ševečka. A kdo že to je tentokrát? Na to budete muset přijít sami…
Odkdy učíte?
Od devadesátého pátého roku.
To jste vydržela celou dobu tady u nás na Gymplu, nebo jste poznala i jiné školy?
No… (směje se a přemýšlí) .. Při mateřské dovolené jsem ještě jsem učila v Kopřivnici na základní škole a vyzkoušela jsem si i kurzy pro dospělé.
A co upřednostňujete, učit na základní nebo střední škole?
Více mi vyhovuje asi ta střední škola.
To neznělo moc přesvědčivě. Přemýšlela jste někdy, že se pedagogiky vzdáte a změníte povolání?
Určitě ano. Ale nebylo to kvůli samotnému učení, ale tomu, co se děje mimo třídu a vyučovací proces. Vždy, když jsem chtěla ze školství odejít nebo jsem dostala nabídku na jinou práci a měla se rozhodnout, zda ve školství zůstanu, tak jsem si uvědomila, že by mi práce učitele chyběla.
To je zajímavé. Chtěla jste se odjakživa uplatnit ve školství, nebo jste měla nějaké jiné vysněné povolání?
V podstatě jsem vždycky chtěla být učitelkou. Nejdříve učitelkou v mateřské školce, ale protože mě, zejména na střední škole, nadchla matematika a ruský jazyk a naopak jsem neměla ráda výtvarnou a tělesnou výchovu, rozhodla jsem se nakonec pro učitelství na ZŠ a SŠ.
Jenže práce na střední škole s sebou neodmyslitelně nese nutnost zvládat nevychované teenagery. Vnímáte v mladých generacích nějaké změny, ať už v kladném nebo záporném slova smyslu?
Nemyslím si, že na našem gymnáziu máme nevychované teenagery. U některých je jen potřeba jejich chování trošku “obrousit”. Největší změnu, v dobrém i ve zlém smyslu, vnímám v používání mobilních telefonů. Ty jsou v mém předmětu spíše mínus, než plus. Zdá se mi, že žáci jsou více pohodlní, nechce se jim přemýšlet, nečtou a vše stáhnou z internetu. Místo toho, aby spolu mluvili a společně něco zažili, tráví spoustu času na sociálních sítích. Fandím těm, co mají nějaké zájmy, věnují se sportu či hudbě.
36