Gymplátek 17. Číslo | Page 8

Ahoj Ali, děkuju za přijetí pozvání k rozhovoru. Z gymplu jsi pryč už dva roky, momentálně studuješ anglický jazyk pro manažerskou praxi Fakulty humanitních studií Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Vzpomínáš si ještě na gympl? Třeba nějaký nejlepší zážitek?

Na gympl a zážitky spojené s ním vzpomínám velmi často jako na jedno z nejhezčích období mého života. K nejlepším zážitkům rozhodně patří školní výlety, pobyty a tyto věci.

Když ses po střední rozhodovala kam dál, co pro tebe hrálo hlavní roli?

Až do poslední chvíle jsem netušila, co chci studovat. V době, kdy už se všichni učili a stresovali s přijímačkami, já jsem absolutně netušila, co chci studovat. Takže mi nezbylo nic jiného, než jít vylučovací metodou podle toho, co mi šlo a bavilo mě. Tímto způsobem jsem došla k angličtině. Studovat ale angličtinu jako jednoobor jsem nechtěla, proto když jsem objevila angličtinu v kombinaci s managementem, byla jsem nadšená.

Jaké byly přijímačky na Baťovku ve Zlíně? A proč ses rozhodla pro tuto univerzitu?

Příjímačky byly možné třemi způsoby. Buď státní maturita z angličtiny, která musela být za 1, nebo Scio testy z angličtiny. Vzhledem k tomu, že scio testy se začínají psát už někdy na podzim a maturita je až v květnu s nejistým výsledkem, jsem se rozhodla, že zkusím i dva termíny Scio testů (u těch to probíhá tak, že můžeš absolvovat, kolik pokusů chceš, a započítá se ti potom ten nejlepší výsledek. V nabídce mají i různé přípravné kurzy nebo materiály ke zkouškám) Musím přiznat, že Scio testy pro mě rozhodně nebyly jednoduchou záležitostí a bez důkladné přípravy je téměř zbytečné za ně vyhazovat peníze. Nakonec jsem dostala státní maturitu za 1. Poslední možností je certifikát z angličtiny s nejnižší dosaženou úrovní FCE, což odpovídá úrovni B2.

Jak vypadá tvůj běžný školní den? Je to velký rozdíl oproti gymplu?

Školní den na VŠ a školní den na gymplu se vůbec nedá srovnávat (smích). Jestli je na gymplu ve vyučování nějaká pravidelnost typu - každý den jdu do školy na 8, ve 2 jsem doma a dvakrát do týdne ve 3 nebo ve 4, tak na VŠ něco takového absolutně neexistuje. Každý den je úplně jiný a hlavně každý semestr se učí úplně jiné předměty, tím pádem se mění i rozvrhy.

Studuj na VŠ

8

V dnešním světě plném globalizace je takřka nemožné přežít bez angličtiny. Proto jsem vyzpovídala Alici Holubovou, maturantku z roku 2016, aby mi povyprávěla, jaké je to drtit se angličtinu na vrcholové úrovni.