Gymplátek 17. Číslo | Page 15

Když se řekne šprt, často lidem naskočí vzpomínky na jejich dětství, kdy buď každý nějakého šprta ve třídě měl, nebo jím sám byl. Jak ale takovéto označení používat citlivě, aby se žákovi neublížilo a co to vlastně šprt znamená? Další díl Talentu v krvi se bude věnovat nejen ,,šprtům“, ale hlavně žákům úspěšným, a pravděpodobně také nadaným.

Omyl, tyto znaky patří do ideálního příkladu tzv. úspěšného nadaného žáka. Jak však reálně poznat úspěšného nadaného studenta? Na to jsem se ptala paní docentky Škrábánkové, která vede na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity Centrum pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement. Zmíněné centrum se touto problematikou zabývá a zároveň s naší školou spolupracuje. Je to právě díky výše zmíněným bodům? ,,Je to jen jedna sada vlastností, které lze u takto nadaného žáka pozorovat. Jakoukoli oficiální identifikaci však provádí vždy psycholog, který by měl mít zkušenosti a kvalitní znalosti pro správné odhalení nadaných.‘‘říká paní docentka, která dále odpovídala na naše otázky.

Uvádí se, že úspěšný nadaný žák je konformní, závislý a volí bezpečné činnosti – na čem a proč?

Tento typ nadaných žáků nerad riskuje, takže proto. Ovšem je potřeba si uvědomit, že „čisté“ typy nadaných přesně podle definicí v knihách v podstatě neexistují. U těchto jedinců se obvykle jedná o kombinaci více (tedy alespoň dvou) typů nadání s dominantními prvky některého z nich.

Je tento typ nadání spíše záležitostí mladších dětí nebo více starších žáků?

Nadání lze identifikovat již v předškolním věku, kdy děti jedničky asi ještě ze školy nenosí (úsměv). A bylo by zavádějící a nesprávné přiřazovat typ nadaného jedince k určitému věku.

Může se tento typ nadání v průběhu dospívání a stárnutí žáka měnit v jiné? Či dokonce vymizet?

Nadání jedince se může, ale také nemusí projevit. To záleží na řadě faktorů, kterými se můžeme později věnovat. Obecně lze říci, že pokud není nadání podporováno, může zaniknout. A to je právě obrovský úkol škol, aby se tak nestalo!

Jak častý je tento typ nadání u nás v České republice? Je to málo či hodně v porovnání s ostatními zeměmi?

Tuto otázku mi zatím nikdo nepoložil. Nevím však o žádné studii, která by se tím zabývala, nicméně existovat může. Přesto si troufám říci, že v evropských zemích bude rozložení typů nadaných podobné. Stejně pak v zemích asijských. Ono totiž platí, že žák, který je považován za nadaného v Evropě, v Asii takto posouzen být nemusí a naopak.

Co dělat, pokud je žák za své nadání kritizován ostatními právě posměšky typu šprt atd.? Nebo je nadané dítě vrstevníky naopak obdivováno?

Je to naprosto jednoduché - pouze omezený člověk se směje schopnostem druhých. Rozumní lidé tyto schopnosti podporují, odlišnosti nadaných chápou a jsou jim nápomocni, spolužáci nadané (šprty) pak mohou klidně i obdivovat. Podívejme se na ty, kteří se smějí – co kromě posměšků sami opravdu umí? Může taky existovat „šprt“ se samými jedničkami, ale nadaný není. Toto je důležité odlišit. Obecně se však chci „šprtů“ zastat – ať jsou nebo nejsou nadaní, každopádně jsou pracovití. A to je velice cenná vlastnost.

Tereza Jelínková

15