Gymplátek 16. Číslo | Page 8

Střední tok řeky Neckar, na kterém se Ludwigsburg nachází, byl osídlen již

v době kamenné. Později v době železné bylo území osídleno Kelty, od prvního století patřilo Římanům, kteří byli v roce 260 z území vytlačeni Alamany. Ostatky Alama-nů jsou dochovány a dnes je nalezneme na městském hřbitově Ludwigsburgu.

Území Ludwigsburgu bylo díky zálibě

v lovu královské rodiny Württembergů osidlováno mnoho generací dříve, než zde doopravdy vzniklo město. Celá oblast byla porostlá divokými keři, lesem a připo-mínala divočinu, nicméně však nebyl problém dostat se do těchto míst na lodi

po řece Neckar.

V roce 1704 tak zde pokládá Eberhard Ludwig, vévoda Württem-berský, první stavební kámen tehdy největšího barokní-ho zámku v celé Evropě - Paláce Ludwigsburgu.

Ten se mezi lety 1730 a 1800 stal také královským sídlem rodiny Württembergů, dohromady sloužil rodině dlouhých 28 let. Palác čítal na 450 místností, raritou je,

že ovšem ani jedna z nich nebyla koupelnou s toaletou. Díky vévodovi Eberhardovi také město dostává svůj název - Ludwigsburg, neboli palác Ludwiga.

Po smrti vévody Eberharda palác promě-nili další vévodové na gesamtkunstwerk, doslovně překládáno na ,,kolektivní umělecké dílo’’ - v paláci organizovali

bohaté slavnosti a večírky, kde dávali

na odiv svou neomezenou moc bez

ohledu na financování Württemberska.

Cílem bylo konkurovat v pompéznosti ostatním evropským vládcům.

V roce 1800 bylo město okupováno Francíí pod vedením Napoleona Bonaparte,

v roce 1812 byla armáda z Ludwigsburgu využita Napoleonem k tažení proti Rusku - z 15 800 vojáků se jich domů po válčení vrátila jen malá hrstka.

Psal se rok 1921 a Ludwigsburg se stal největší pevností jihozápadního Německa, o dvacet čtyři let později, v roce 1945,

bylo povýšeno na město krajské. V roce 1956 je město jmenováno jako hlavní město Ludwigsburgského regionu a toto označení náleží městu na řece Neckar dodnes.

V současnosti město Ludwigsburg, vzdále-né pouhých 12km od Stuttgartu, obývá zhruba 88 tisíc obyvatel, je rodištěm básníka Friedricha Schillera či spisovatele Davida Strausse. Vyznačuje se náměstím se dvěma kostely nebo právě nádherným barokním zámkem, který je dodnes tím největším v celém Německu.

Zlomový rok byl pro Ludwigsburg také rok 1991, kdy navázal spolupráci s Novým Jičínem a stal se tak jeho partnerským městem. Díky této spolupráci, trvající již 27 let, jsme měli možnost Ludwigsburg jako studenti Gymnázia Nový Jičín poznat a na vlastní oči se přesvědčit o neuti-chajícím kousku historie a krás, které naše partnerské město nabízí.

Tereza Jelínková

8