Gymplátek 16. Číslo | Page 38

Říkáte si, proč chci psát o něčem, co zná skoro každý pořádný milovník filmů? No, tak je to právě proto, že tento dobrodružný příběh všichni znají právě pouze z filmů Petera Jacksona. Chtěla bych vám trošku přiblížit stránky a písmenka místo obrazovek. Spousta lidí ví, že hlavního hrdinu, Bilba Pytlíka, hraje herec Martin Freeman, ale málokdo třeba ví, jak se autor knihy Hobit jmenuje křestními jmény. Pod písmeny J. R. R. se skrývají jména John Ronald Reuel. Věděli jste to? Pojďme se už ale na dílo J. R. R. Tolkiena podívat zblízka.Příběh o malém hobitovi vznikl vlastně úplně omylem. Autor psal totiž legendy o Středozemi (fiktivní říši) a kniha z angl. originálu The Hobbit or There and Back Again vznikla jako vedlejší produkt. Obrovský zájem o ni však přiměl Tolkiena, aby napsal i pokračování, tedy Pána prstenů.

Kniha začíná takovým malým seznámením s hobity, jejich způsobem života a jejich norami, které vypadají přesně jako ty, které nám Peter Jackson ve filmu ukázal a které se vyjímají na Novém Zélandu v Hobitíně. Pak už přijde na řadu ta neočekávaná návštěva, kterou zařídí, kdo jiný než Gandalf, šedý čaroděj. K Bilbovi se nahrne všech 13 trpaslíků i s Gandalfem, dočista mu vybílí spíž a nakonec mu ještě nabídnou, aby se stal lupičem. To s malým hobitem doslova sekne, ale jak se dá čekat, přidá se k velké výpravě za záchranu trpasličího království. Jak Bilba, tak všechny trpaslíky, Filiho, Kiliho, Balina, Dvalina, Glóina, Óina, Noriho, Doriho, Oriho, Bifura, Bofura, Bombura a Thorina Pavézu čeká velice dlouhá a dobrodružná cesta. Zpočátku je doprovází Gandalf, to jde všechno jako po másle, ale ten s nimi nemůže být věčně, že ano? Na své výpravě potkají zlobry, skřety, elfy, obrovské pavouky a určitě jsem na nějakou překážku jistě zapomněla. Bilbovi se mnohokrát vyplatí jeho tichý krok, malý vzrůst a také důvtip, díky kterému se dostane i z hádankové pasti Gluma. Dokonce si odtamtud i něco odnese. Nejvíce se mu tyto vlastnosti hodí určitě až v samotném závěru celé jejich výpravy. Tam je čeká majestátní Osamělá hora společně s dávným pokladem Thorinova rodu. Bohužel je tam potká i jeho hlídač. Jak se toto podivné společenství vypořádá se všemi nástrahami Středozemě? Na to se můžete buď podívat, nebo si Hobita přečíst.

Pro mě osobně bylo přečíst si tuto knihu stejné, jako zahrát si ve filmu. Jelikož jsem film viděla dřív než knihu, bylo to krásné překvapení zjistit, jak moc se film knize podobá, ačkoli v knize vás možná zklame to, že se tam nevyskytuje postava krásné elfky Tauriel. Ale mně tam moc nechyběla. A hlavně kniha vám déle udrží pocit, že to dobrodružství prožíváte vy sami. Ale příběh je stejně krásný, tajemný, napínavý, veselý a kouzelný ve všech podobách. A víte co? Jak to tady teď píšu a pouštím si soundtrack z Hobita, tak jsem dostala chuť se na něj podívat. Užijte si duben bez přílišného stresu. A čtěte - stojí to za to!

Kateřina Hyklová