Důvodem, proč plán nevyšel, bylo to, že František Palacký měl téměř nesplnitelné požadavky, které realizoval až o půl století později Josef Schulz. Palackého stavební program zahrnoval velmi mnoho, ať už požadoval výstavní sály pro zoologii, mineralogii, botaniku, archeologii, geologii, numismatiku, knihovnu, archiv, sbírky grafiky, ale i pro lapidárium a kromě studoven a čítáren žádal i zřízení depozitářů.
K novostavbě nedošlo a proto se muzeum roku 1846 stěhovalo do Nostického paláce na Příkopě, který byl pro tyto účely zakoupen. Tento malý objekt však nedokázal pojmout rychle narůstající sbírky a proto se představy v 60. letech 18. století staly aktuálními. Značným impulsem byl sněm z 10. května 1864, kdy zemský výbor vypracoval na novostavbu návrh. Radním se však plán nelíbil, a tak se celá situace vlekla ještě několik let.
Roku 1876 po návrhu Františka Riegra darovala městská rada cenný pozemek na horním konci Václavského náměstí nad právě bořenou koňskou branou. Na této parcele leží muzeum dodnes. 27. 6. 1885 bylo vydáno povolení ke stavbě, která se vzápětí rychle rozběhla. Už 20. července se začalo s kopáním základů, 13. srpna s jejich zděním, a 15. listopadu byl úplně vyzděn suterén. V následujícím roce dosáhla stavba až ke korunní římse a přes zimu byla provizorně zastřešena. Roku 1888 mělo být muzeum dokončeno, ale nezvyklé počasí to odložilo až do 4. května 1891. Celkové vybavení a dokončování interiéru trvalo až do roku 1901. Od té doby zůstalo ve stejném stavu jako dnes.
A současnost?
Od 8. 7. 2011 se zavřelo muzeum z důvodu rozsáhlých oprav. Od svého postavení nebyla budova významněji opravována. Poškodily ji i dva vojenské útoky v letech 1945 a 1968. Pokud by v brzké době nezačala obnova této výjimečné stavby, hrozilo by jí uzavření z bezpečnostních důvodů. Cílem náročné rekonstrukce je tak zachránit významnou národní kulturní památku a proměnit ji v moderní muzejní prostor. Muzem by mělo mít dvojnásobek prostoru pro výstavy.
Celé zařízení bude znovuotevřeno 28. října, při oslavách 100 let od založení
Československa a zároveň 200 let od založení Národního muzea.
Kateřina Zavadilová
33