,,Před 20 lety bylo za nadané dítě považováno takové, které se dobře chovalo, bylo úspěšné, toužilo po pochvale, dítě s dobrým sebevědomím, nepřekračující osnovy, ale takové, kterému chybí dovednost učit se sám do hloubky.‘‘ říká docentka Jana Škrabánková z Přírodovědecké fakulty Ostravské Univerzity, která je vedoucí Centra pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagementu. Centrum nabízí aktivity pro nadané žáky, studenty i učitele. Dnešní doba přeje pokroku, a tak nadání identifikovat lze – psychologové používají sady standardizovaných testů, skrze které pak nadání zkoumají a vyhodnocují - a i této problematice se bude naše nová rubrika Talent v krvi věnovat. Na úvod představuje paní docentka Centrum pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement, které se touto problematikou zabývá a s naší školou zahajuje spolupráci.
Centrum vzniklo na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity v rámci projektu „Přírodovědné Oborové Didaktiky a praktikující učitel“ jako specializované pracoviště zaměřené na výzkum, podporu a rozvoj přírodovědně nadaných žáků, kteří v MS kraji žijí a studují. Cílem centra je také spolupráce s vysokoškolskými studenty napříč studijními obory, zejména se zaměřením na učitelství přírodovědných předmětů.
Centrum nabízí vlastní bezplatnou konzultační a poradenskou činnost. Jedná se o konzultace pro rodiče a děti, kteří mají zájem dozvědět se více o svém dítěti a o konzultace pro vedení škol, které mají zájem o systematickou práci v oblasti péče o nadané žáky. Zároveň byla navázána spolupráce se školami, organizacemi a institucemi, které problematika nadaných zajímá (Mensa ČR, CTM,..), protože jen u informovaných učitelů a odborných pracovníků může mladý talent růst a sílit. „Je potřeba trvale usilovat o analýzu základních potřeb nadaných žáků v současné škole a poukazovat na nutnost propojení všech činitelů, participujících na jejich vzdělávání. Je potřeba zamýšlet se také nad efektivními přístupy k jejich vzdělávání.‘‘ dodává docentka Škrabánková a na závěr představuje typy nadaných, které postupně rozebereme v dalších číslech.
Typy nadaných:
· úspěšný nadaný
· kreativní nadaný
· utajený nadaný
· antisociální nadaný
· „dvakrát výjimečný“ nadaný
· nezávisle se učící nadaný
Tereza Jelínková