Gymplátek 16. Číslo | Page 16

Jaké bylo tvé vysněné povolání? Proč jsi se rozhodl pro gympl?

Když jsem byl malý, chtěl jsem být pilotem - hodně cestování a hlavně dobrodružství. Čím jsem byl starší, tím víc mě zajímaly obory jako právo, ekonomie, podnikání atd. Pravdou je, že jeden z mnoha důvodů, proč jsem se rozhodl právě pro gympl, bylo to, že jsem pořádně ještě netušil, co bych chtěl v životě dělat, a doufal jsem, že to na GNJ zjistím. Posledním důvodem byla prestiž - gympl a jeho absolvování pro mě představoval velkou výzvu.

Jaké bylo tvé rozhodnutí o VŠ? A nestačí jedna?

Rozhodně stačí (smích). Zhruba v polovině gymplu jsem už věděl, že bych se chtěl věnovat podnikání, financím a věcem okolo. Podle mého názoru musí mít každý manažer znalosti jak v oblasti ekonomie a managementu, tak v oblasti práva. Když jsem si dával přihlášky, byla pro mě volba univerzit dost jasná. Horší, než rozhodovat o tom, kam podat přihlášku, je rozhodnutí o tom, kam doopravdy jít. Pokud se dostaneš na více univerzit, které tě zaujaly, je rozhodování dost těžké. Každý musí zvážit své priority a rozhodnout se podle svého. Všechny školy nabízí unikátní skladbu oborů a nejrůznější výhody. Například VUT má jedno z největších prospěchových stipendií v republice. Šikovný student si na některých fakultách může přijít až na 45 tisíc ročně. Důležitá pro mě byla i kvalita ubytování, sportovišť, zázemí, nabízené předměty, lokalita, kvalita menz a spousta dalšího.

Nakonec jsi se rozhodl pro Řízení a ekonomiku podniku na VUT v Brně. Co to znamená v praxi? A jaké byly přijímačky?

Přijímačky na VUT byly oborově zaměřené. Jejich součástí byla angličtina a všeobecný přehled. Tady jsem ocenil zejména znalosti ze semináře ZSV a z hodin angličtiny. V podstatě se jedná o obor, který by měl své absolventy naučit, jak správně podnikat a řídit firmu. Cílem je vychovat manažery střední a vyšší úrovně, kteří budou rozumět všem možným aspektům podnikání od ekonomiky přes management, výrobu, účetnictví až po daně. Jde o velmi obsáhlý obor. Já na něm oceňuji to, že nejde jen o teorii, ale i o praxi. Spousta lektorů jsou úspěšní podnikatelé a odborníci, kteří se snaží předat nám zkušenosti z reálného světa

a rady, čeho se vyvarovat. Tento semestr mám například strategický marketing. V rámci tohoto předmětu probíhá půlroční simulace na počítačích, díky které si můžeme zkusit, jaké to je mít vlastní firmu a co všechno na nás čeká. Studenti jsou rozdělení do skupin, kde mají role (ředitel, účetní, ekonom atd.), a každá skupina si založí podnik, ze kterého se snaží vytvořit prosperující firmu. Sestavujeme produkty, reklamy, analyzujeme účetní výkazy, řídíme výrobu a kvalitu našich

Studuj na VŠ

Máme tu duben, maturita klepe na dveře a jestli si říkáte, že vám brzy z té školy a stresu hrábne, dejte si kafe, nohy na stůl a začtěte se do dnešního rozhovoru s Ondřejem Blažkem, maturantem z roku 2014, který momentálně studuje VŠ v Brně. A to rovnou dvě.

16