Jaký parfém vybrat? Nebude mě z něj bolet hlava? Není příliš výrazný? A co víc, který se bude líbit mému okolí
a slečnám? Tuto otázku si jistě položil každý z nás. V dnešní době je trh s vůněmi tak rozmanitý, že obyčejného muže, který přijde do obchodu a hledá šampón podle nápisu šampón na obalu, to spíše odradí
a zůstane věrný parfémům z hyper- marketů a drogerií. Různé vůně, různá označení.
To aby to člověk studoval, že?
Výběr správné vůně je mnohem složitějším úkonem než dojít do drogerie či marketu, očichat si pár vzorků a vybrat si tu, která voní nejlépe. Ze zkušeností vím, že někdy nestačí ani návštěva parfumerie (Douglas atp.). Vůně, kterou cítíte při zkoušení, totiž vůbec nemusí voňavka mít. Kvalitní vůně se totiž průběžně mění.
DĚlení:
Parfém (Parfum / extrakt) – Nejinten-zivnější vůně, která je na trhu k dispozici a od toho se také odvíjí její cena. Podíl vonných látek se pohybuje mezi 15 až 40 %. Díky největšímu podílu vonných látek také nejdéle voní, a to od 6 do 12 hodin.
Parfémová voda či toaletní parfém (EDP – Eau de Parfum) – Ideální střed mezi parfémem a toaletní vodou, to díky jejich lehkosti, ale dostatečné výdrži. Podíl vonných látek je 15 až 20 %. Doprovázet vás bude 5-6 hodin.
Toaletní voda (EDT - Eau de Toilette) – Nejoblíbenější volba mužů i žen. Zde jsem i já našel svého kandidáta, kterého vám detailněji popíšu v závěru článku. Podíl vonných látek je 5 - 15%. Vydrží vám od 2 do 5 hodin, záleží na kvalitě
a podílu vonných látek.
Kolínská ( EDC - Eau de Cologne) – Kdo by neznal kolínskou… vždyť je to jedna
z nejstarších typicky mužských vůní vůbec. Na název kolínská existuje
v Německu ochranná známka (Koelnisch Wasser). Podíl vonných látek je 1-4%. Výdrž zhruba 3 hodiny. Existují i další typy, zde je výpis těch nejpoužívanějších, s těmi dalšími
se v praxi příliš nesetkáte.
Složení:
Nyní už dokážete rozlišovat mezi parfémem a toaletní vodou, víte, co názvy znamenají, jaký má každý druh podíl vonných látek
a jak dlouho vám vydrží. Dalším, pro mě nejdůležitějším kritériem při výběru jsou tři části pyramidy vůně – hlava, srdce a základ. Víte, co každá z nich znamená?
Hlava (vysoké tóny) – hlava je to, co cítíte hned po nanesení parfému. Většina lidí si svou vůni vybere právě podle toho, zda se jim hlava líbí nebo ne. Při tvorbě vůně na ni výrobce kladou největší důraz, právě
z tohoto důvodu. Vysoké tóny bývají obvykle lehké a svěží (ovocné, květinové). Doba, po kterou hlavu vůni cítíte, se liší, může to být několik sekund nebo i pár desítek minut.
Srdce (střední tóny) – srdce následuje
po odeznění hlavy. V této fázi se vůně rozvine a začínají se dostávat na povrch kořeněné složky, proto střední tóny bývají osobitější (růže, skořice, jasmín). Tato fáze trvá zhruba po další 2- 4 hodiny.
Základ (nízké tóny) – základ je pomalu odeznívající fáze vůně, která zůstane
na pokožce nejdéle. Doba trvání je do úplného vymizení několik hodin. Nízké tóny bývají těžší, smyslnější (vanilka, cedr).
Váš parfém může mít i lineární složení. Znamená to, že se vůně nemění, jen ztrácí svou intenzitu. Oba typy mají své využití.
Do práce se hodí vůně, která se nemění.
Na rande se hodí právě vůně nelineární, která začne svěže a končí smyslně.
V příštím díle se dozvíte, jaké mají vůně druhy, jak postupovat při nákupu parfému, ale můžete se těšit i na zajímavé typy na koupi konkrétních letních či zimních vůní!
33
Adam Demo