Papá Noël nosí dárky i španělsky mluvícím dětem - kromě Španělska i ve většině latinskoamerických zemí. Tady ale soupeří jak se Santa Clausem, tak s Los Reyes Magos (Tři králové) a například v Kolumbii s Ježíškem (Niňo Dios).
V mnoha latinskoamerických zemích, ale i třeba na Kanárských ostrovech děti
dostávají dárky většinou až 6. Ledna, na Tři krále. Na Štědrý den se obvykle připravuje oblíbené jídlo členů rodiny. Některými svátečními pokrmy jsou krocan, pečená šunka, jehněčí a vepřové maso. A samozřejmě jsou tu sladkosti – nejtypičtější z nich je turrón (připomíná chalvu nebo turecký med).
Děti ve Spojených státech, Irsku, ale i v mnoha asijských zemích mají jasno – pokud
už nějaká nadpřirozená bytost chodí nadělovat, pak to nemůže být nikdo jiný než Santa Claus.
.
Značný chaos v tom, kdo a kdy přijde s dary, mají v Chorvatsku.
24. prosince přichází vánoční děda Božičnjak, ale dárky se rozdávají i na Mikuláše. Skalním katolíkům z centrálních částí Chorvatska pak nosí dárky 24. prosince Jezus.
I bulharským dětem naděluje dárky starý muž. Říkají mu děda Koleda. Tradičním vánočním jídlem je v Bulharsku vepřové maso, čočka, fazole, rýže a zelí.
Místo vánoček, na které jsme zvyklí u nás,
připravují Bulhaři ze sladkého kynutého
těsta pečivo ve formě kroužků.
Doufám, že vás můj článek zaujal a že jste u nějakých zemí byli stejně překvapeni jako já, když jsem jej psala.
Nezbývá mi už nic jiného, než vám popřát hezké
svátky, šťastný nový rok a ať vám
při štědrovečerní večeři nezůstane
rybí kůstka v krku :).
Ruským a ukrajinským dětem tradičně na Nový rok naděluje děda. Výjimkou je Zakarpatská Ukrajina, kde nosí dárky Svjatoj Nikolaj. V ten samý den nacházejí dárky i děti v Srbsku – ovšem jen ty, které už svatý Nikolaj neobdaroval 6. prosince. Podle tradice by mělo být na vánoční tabuli 12 postních jídel, bezmasé a nemastné pokrmy. Nikdy nesmí chybět kuťja (Кутья) nebo syť (Сыть), její vánoční varianta, což je pšeničná kaše vařená s medem, mákem a ořechy a vzvar (взвар), někdy taky kompot (компот), což je nápoj ze sušeného ovoce s přidáním medu. Kuťja byla odjakživa podávána při pohřbech a vzvar se zase podával při narození dítěte. Proto tyto dva pokrmy symbolizují narození a smrt Krista.
Hana Mervaldová
Svého "vánočního muže" mají i čínští křesťané - jmenuje se Tun Čche Lao-žen.
Japonským dětem nosí dárky jeden ze starých šintoistických bůžků – Hoteišó.