GYMPLOVINY 2. | Page 11

Připomínáme si

JEDNU Z NEJVĚTŠÍCH HRŮZ SVĚTA

10

27. 1.

Mezinárodní den památky obětí Holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

Mezinárodní den památky obětí Holocaustu přípomíná události 2. Světové války a patří primárně šesti milionům židovských obětí po dobu Holocaustu, právě za toto období. 27. ledna je datum, na které tento den připadá, není vybráno náhodně, neboť právě v tento den, roku 1945 byl osvobozen koncentrační tábor Auschwitz-Berkenau Rudou armádou. Tento koncentrační tábor známe z hodin dějepisu pod českým názvem Osvětim - Březinka. Návrh byl vyhlášen Organizací spojených národů a podpořilo jej 91 členských zemí a tím byl schválen.

Doporučujeme skvělý KOMIKS, který podává svědectví o židovském holocaustu:

Art Spiegelman

MAUS

Příběh očitého svědka

Je hodnocen jako jeden z nejlepších komiksů vůbec.

K 25. výročí prvního vydání slavného komiksu Arta Spiegelmana Maus vychází česky první souborné vydání obou dílů knihy v jednom vázaném svazku.

Knihu vydává nakladatelství Torst, které komiks českým čtenářům také poprvé představilo v roce 1997. Spiegelmanovo citlivé zobrazení holokaustu, ve kterém vystupují místo lidí zvířata, oslovilo miliony čtenářů po celém světě.

Myši, podle nichž má knížka název, jsou v příběhu Židé, kočky představují Němce a prasata Poláky. Spiegelmanova rodina pocházela z Polska, jeho rodiče přežili koncentrační tábory Osvětim a Dachau. Maus zachycuje příběh spisovatelova otce.

Poprvé se objevil jako třístránkový komiks v roce 1972, od roku 1978 pak vznikal rozsáhlý komiksový román, jehož první díl vyšel v roce 1986 a druhý v roce 1991. Maus je jedním z vrcholných děl moderní světové literatury, která se snaží přispět k tomu, aby lidé nezapomněli na to, co znamenal nacismus.

Zdroj:https://www.lidovky.cz/slavny-komiks-maus-vychazi-cesky-poprve-v-jedne-knize-pfx-/kultura.aspx?c=A121126_114825_ln_kultura_btt