Gymplátek 5. Číslo | Page 5

Terminátor. Ano tohle je přezdívka bývalého českého profesionálního tenisty. Ivan Lendl se narodil 7.3. 1960 v Ostravě. Dodnes je považován za nejlepšího muže historie českého tenisu. Od 80. až do počátku 90. let byl jedním z nejdominantnějších hráčů a držel se na horních příčkách žebříčku ATP. Takzvaný Terminátor vyhrál celkem 1 071 utkání dvouhry a post světové jedničky obsadil na dobu 270 týdnů.

Svou úspěšnou dráhu započal v socialistickém Československu, ovšem v roce 1986 byl okolnostmi donucen emigrovat do Ameriky a za dalších šest let se stal občanem USA. Během těchto let se mu však v tenise povedlo něco, co zatím žádnému Čechovi. Ovládl celkem osm grandslamových turnajů, a to dvakrát Australian Open, třikrát French Open a taktéž třikrát US Open. Jen Wimbledon se mu nepodařilo nikdy ovládnout. V něm se dostal “pouze” dvakrát do finále. Dohromady se probojoval do 19 grandslamových finále, což byl v jeho době rekord, který byl překonán až v roce 2009 Rogerem Federerem. Dalšího rekordu dosáhl, když se dostal po 11 let za sebou alespoň do jednoho grandslamového finále. Tento byl ovšem taktéž později vyrovnán Petem Samprasem.

Lendl se při své hře spoléhal na sílu, koncentraci a fyzickou kondici. Svému stylu hry sám říkal “hitting hot”. Tento styl byl neúprosný a hrál se po celém dvorci, ne jen na jeho částech jako doposud. Tyto taktiky později převzal celý světový tenis a díky Lendlovi vypadá tenis v současnosti tak, jak vypadá - rychlý a silný.

Roger Federer je jedním z Lendlových obdivovatelů: “Obdivoval jsem Lendla i jeho éru. Posunul tenis nesmírně dopředu. I v tom, jak moc se pro něj obětoval. Byl k sobě neuvěřitelně tvrdý, absolutní profík. Tím ovlivnil řadu hráčů, i mě.”

Na konci své kariéry se stal Terminátor trenérem mladého skotského tenisty Andyho Murrayho. Ten pod jeho vedením zazářil. Dosáhl olympijského zlata a dvou grandslamových titulů, z čehož byl jeden, o kterém Lendl vždy snil, a to ten wimbledonský.

Ivan Lendl však není pouze zásadní osobnost tenisu vůbec, je to také milující otec svých pěti dcer a vášnivý sběratel Muchových plakátů. Těch má celkem 116. Mimo tenis hraje také golf a nyní vlastní dvě akademie. Jednu tenisovou a druhou golfovou. Jen těžko budeme hledat v řadě českých tenistů Lendlovi podobného...

5

Kateřina Hyklová