pa pogled na te plantaže predstavlja posebnu atrakciju . Bogatstvu ove regije doprinosi i ribarska flota , koja se smatra najrazvijenijom i najboljom u Grčkoj , a riba ulovljena u Pefkiju i okolini najtraženija je na pijacama u Atini i Solunu i ima posebnu cenu .
Oni koji vole da ustanu rano mogu je u Pefkiju nabaviti veoma povoljno , a ljubazni ribari ne beže od toga ni da je očiste za istu cenu .
Osim prelepih plaža , Evia se ponosi i termalnim izvorima . Jedna od najpoznatijih je grčkih banja Edipsos , gde voda , temparature od 30 do 70 stepeni , izvire iz kamena na obali mora . Prirodni bazenčići sa toplom vodom i prelepi vodopadi , sa stena u plićaku , prava su meka za starije Grke . Mirne uličice , suvenirnice namenjene uglavnom starijima i hoteli sa spa centrima , deluju očaravajuće , i vraćaju vas u jedno zaboravljeno vreme kad se u ovakve banje nije išlo samo po zdravlje već i na provod . Zato i ne čudi što su u Edipsosu svome srcu lek pokušale da pronađu Merilin Monro i Marija Kalas , a svoje umorne kosti da ugreju Vinston Čerčil i naš kralj Petar Prvi Karađorđević .
Zato Grci vole da kažu kako je ova banja dobra za sve bolesti .
Pretpostavlja se da je Evia postala ostrvo tako što se odvojila od kopna prilikom nekog većeg zemljotresa , koji su inače karakteristični za ovo trusno područje . Na mestu gde je zaliv najuži , i gde su još u staroj Grčkoj napravili most , nalazi se glavni grad Halkida , koji je manjim delom na kopnu , a većim na ostrvu .
Stari most čini atraktivnim mogućnost da se sa njega posmatra smena plime i oseke , odnosno more ispod mosta teče kao reka i pravac menja dva puta u toku dana . Struje su tako jake da brodići jedva plove kada idu „ uz vodu “.
U centralnom delu ostrva je planinski vrh , pa se Evia u zimskim danima pretvara u mali ski centar , poput našeg Goča i gde opet dolaze isključivo Grci . Naravno , dok Srbi ne saznaju i za tu mogućnost .