Gast najaar 2024 | Page 66

‘ Gebruik de minder geschikte momenten om locaties te scouten . Dan verlies je geen tijd als alles wél goed zit .’

34
Locaties scouten “ Die eik ginds is ook knap ”, wijst Bart . “ Maar niet evident om mooi in beeld te krijgen . Het contrast met de begroeiing op de achtergrond is te klein . Hier komt een beetje mist goed van pas . De achtergrond zou vervagen , waardoor de boom wordt losgetrokken van het geheel .” We staan dus op het verkeerde moment van de dag bij de majestueuze boom . Maar dat brengt ons wel bij een ander essentieel onderdeel van landschapsfotografie : locaties scouten . “ Ik trek er vaak op uit om te gaan scouten ”, vertelt Bart . “ Dan bestudeer ik het hele gebied : hoe geraak ik er het snelste ? Waar komt de zon op ? Welk beeld zou onder de juiste omstandigheden helemaal tot zijn recht komen ? Je moet scouten op momenten zoals nu , wanneer de omstandigheden niet optimaal zijn . De perfecte momenten zijn al zo schaars , het zou zonde zijn om dan tijd te verliezen met het zoeken naar composities .”
Onmisbaar statief Michael stelt de hamvraag : fotograferen met statief of zonder ? “ Ik zweer bij een statief ”, antwoordt Bart . “ Want als je ’ s morgens vroeg fotografeert , is er te weinig licht . Hierdoor voorkom je dat er bewegingsonscherpte optreedt door de lange sluitertijd . Bovendien laat een statief het toe om wat meer op details te letten . Als je last minute beslist om nog een filtertje te gebruiken , blijft je beeld netjes staan .” En welk type camerafilter raadt Bart aan ? “ Ik gebruik vaak een polarisatiefilter . Dat is geen al te grote investering en zo ’ n filter biedt in veel situaties echt wel een meerwaarde omdat hij de kleurcontrasten verbetert . De lucht wordt een tikkeltje blauwer , het groen net iets frisser en de wolken springen er meer uit .”
Of Bart eigenlijk nog ‘ gewoon ’ kan wandelen , zonder zijn professionele blik over het landschap te laten dwalen ? “ Tja , meestal wandel ik inderdaad in functie van mijn foto ’ s . Als ik echt even wil onthaasten , laat ik mijn camera thuis . Dan trek ik eropuit met mijn verrekijker om vogels te spotten . Dat doe ik ook al sinds mijn jeugd , al hield ik die hobby als puber angstvallig verborgen voor mijn klasgenoten . Want in die tijd was vogelspotten absoluut niet hip . Je ziet , ik was mijn tijd ver vooruit !”
Foto van gevlekte ochis die Bart maakte net voor het interview .
Type camera : Nikon Z8 en de NIKKOR Z MC 105mm f / 2.8 VR S macrolens . Tijdstip : rond het middaguur . Tip : maak gebruik van zeer beperkte scherptediepte en een flitsparaplu om het onderwerp af te schermen van het harde zonlicht . Zo ontstaat er meer sfeer .