TESTER
Bildebrikken i Ricoh GR IV er ny for GR-serien, med 26 MP( 24 MP i GR III), og en bakbelyst CMOS som sikrer gode lysfangstegenskaper. Det ser ut som om bildebrikken er den samme velprøvde som i Pentax K-3 III, moderselskapets hittil beste APS-C-systemkamera. Dessverre har GR IV også arvet de ganske utdaterte videoegenskapene.
fingre. Så er det også en lettelse at kameraet har fått betydelig oppgradert internminne – hele 53 gigabyte. Det er en enorm reservekapasitet, og stor nok kapasitet for mange i det daglige.
Kameraet har én eneste kontakt for ekstern kabel, USB C, som tillater lading også fra nødlader. Ingen mikrofoninngang, og ingen utgang for hodetelefon. Til gjengjeld kan Ricoh GR IV kommunisere trådløst via WiFi og Bluetooth, og med Ricohs nye GR World mobil-app har du både fjernkontroll og bilde /
Betjeningen på toppen av kameraet er ganske identisk med Ricoh GR III, men funksjonsvelgeren har fått en ny Sn-posisjon mellom Tv og M for forhåndsbestemt AF-avstand. videooverføring lett tilgjengelig. Appen kan både overføre JPEG- og RAW-bilder, og skalere dem om du ønsker. Perfekt for enkel publisering på sosiale medier, eller for å sende bilder til venner og familie.
Objektivet er heller ikke helt det samme som på GR III. Brennvidden, nominelt 18,3mm( tilsv. 28mm) er som før, men konstruksjonen er ny. Ricoh har fått plass til et nytt asfærisk linseelement, som gir jevnere skarphet ut i kantene, ikke minst ved store blenderåpninger. Fysisk er også objektivet blitt kortere, det er dermed raskere når det trekkes ut for å være klart til opptak. Bildestabilisatoren er også oppdatert. Den er av IBIS-typen( på bildebrikken, ikke optisk), har nå fått stabilise-
JULEUTGAVE Nr. 7 / 8- 2025
33