Fotomag 7&8/2025 | Page 27

TESTER
Bildebrikken i Sony RX1R III er kjent fra så vel Sony A7R V som A7C R, en bakbelyst CMOS-brikke med hele 60 millioner piksler. Det er mer enn nok piksler for de fleste, nok til at Sony har‘ digital zoom’ med trinn som tilsvarer 50mm og 70mm, i tillegg til objektivets naturlige 35mm bildevinkel, dvs. beskjæring til hhv. 29 og 15 millioner piksler.
forrige utgave, var det mange som uttrykte skuffelse over at Sony ikke hadde gjort enda større endringer på 10 år. Størst var kanskje forbauselsen over at heller ikke denne utgaven har skikkelig værbeskyttelse – dette er jo et kamera som skriker etter å bli tatt med ut. Sony har heller ikke fått på plass en optisk bildestabilisator, det begrenser litt hvordan man kan utnytte den høye oppløsningen og skarpheten ved frihåndsfotografering. Selv om elektronisk bildestabilisator er tilgjengelig.
De som bruker Sony-kameraer kjenner seg fort igjen i brukergrensesnittet på toppen av kameraet. Byggekvaliteten er upåklagelig. Tilbehørsskoen kan romme mikrofon, og det er en 3,5mm mikrofoninngang, men ikke lydutgang for medhør.
Bedre ytelse RX1R III har fått Sonys nyeste Bionz XR-prosessor og med den også det samme AI-baserte autofokussystemet fra Sonys avanserte Alpha-serie. Dette er også den viktigste og største forbedringen siden forrige modell. Nye brukere trenger også litt tid til å sette seg inn i alle mulighetene, selv om den som allerede har f. eks. et nyere Alpha-kamera kan gå direkte inn på de innstillingene de vil ha.
Ulike motivtyper gjenkjennes effektivt, og så lenge lyset er brukbart fester kameraet fokus meget raskt og presist. Å fotografere mennesker oppleves helt uproblematisk – autofokusen treffer hele tiden der det skal.
Men alt er ikke forbedret på 10 år. Batteriet er riktignok nytt, men
NP-FW50 gir rett og slett
JULEUTGAVE Nr. 7 / 8- 2025
27