TESTER
Fujifilm X-E5 egner seg utmerket til gatefotografi og annen diskret bildefangst. Det gjør ikke mye av seg, er svært stillegående og har en autofokus som er både momentan og presis når du tar enkeltbilder. Den høyoppløste bildebrikken gir svært detaljerte bilder, men trives best med nyere objektiver som matcher oppløsningen. Dynamikk og fargegjengivelse holder høyt nivå, som vi forventer av et nyere Fujifilm-kamera.
Det mangler spesiell værbeskyttelse, mener godt sammenskrudd og med få og tette skjøter. Også ytelsen gjør det til et godt valg som et kamera for det uforberedte. Korteste lukkertid er 1 / 180.000 sekund – elektronisk. Nok til å fotografere i skarpt lys, men mekanisk lukker stopper på 1 / 4000 sek. Med elektronisk lukker klarer X-E5 opp til 20 bps., med mekanisk lukker 8 bps. Absolutt ikke et action-kamera, men kjapt nok for de fleste situasjoner.
Bufferen har ganske generøs, opp til minst 1000 bilder for JPEG-opptak, ned til ca. 20 bilder for kombinasjonen JPEG og ukomprimert RAW. Med tapsfri komprimert RAW klarer bufferen ca. 22 bilder på raskeste serieopptak.
Med X-E5 har X-E-serien endelig fått innebygd bildestabilisator, og den klarer å kompensere hele 7 trinn i sentrum
Velkjent Fujifilm-betjening, og X-E5 har dessuten fått plass til en fin innfellbar skjerm.
HØSTUTGAVE Nr. 6- 2025
31