MYTER
 1 . 2 .
 Objektiver er skarpest ved f / 8
 Myte , men ikke alltid usant .
 Denne myten henger nok sammen med to forhold : 1 . I fotografiets barndom brukte man store filmformater , og det var nær umulig å lage objektiver som var skarpe fra kant til kant , særlig på største blender . Men i teorien er et objektiv skarpest på full blender , og nedblending gir i teorien dårligere skarphet pga . diffraksjon .
 Det er produksjonsmessige og konstruksjonsmessige avvik som fører til at nedblending som regel øker skarpheten – til et visst punkt . Iallfall før , og med større film- / bildebrikkeformater .
 I dag brukes avanserte datamaskiner og nye glasstyper for å korrigere for optiske avvik , og særlig optikk til speilløse digitalkameraer er ofte korrigert for beste gjengivelse på største blender , eller relativt stor blender . Det gjelder særlig for mindre opptaksformater som APS-C / DX-format og FourThirds . Og enda mer for mobilkameraer .
 Største blender gir uskarpe kanter
 Ofte , men ikke alltid ( se også myte 1 .)
 Med dagens teknologi er som regel også ganske billige objektiver skarpe fra kant til kant . Likevel er den maksimale skarpheten som regel nærmere sentrum , med svært få unntak .
  HØSTUTGAVE Nr . 6 - 2022
 19