KOMPAKTKAMERATEST
Med en zoom som dekker brennviddene 9,1 – 210mm( tilsvarende 24mm – 600mm i fullformat), savner du ikke å kunne bytte objektiv. Du kan zoome enten med tele / wide-bryteren rundt utløserknappen, eller ved å vri på den innerste ringen på objektivet. Zoomen er temmelig stillegående( vi syntes zoomringen var lettere å bruke til stille zoom), og med T / W-bryteren også svært rask. Finner du ikke riktig utsnitt i kameraet, gir de 20 Mp også litt å gå på.
beste fra de nyere Sony Alpha fullformat systemkameraene, som i dag frontes av a1 II, a9 III, a7R VI og a7 V. Selvsagt er bildebrikken fremdeles en faktor, og den lille CMOS-brikken kan ikke matche de nevnte kameraene i oppløsning og ytelse, heller ikke bildekvalitet i dårlig lys.
Men den store forskjellen er selvsagt Sony RX10 Vs kraftige 25x optiske zoom, som du bare kan drømme om med et fullformat systemkamera. Allerede i 2017 var dette et imponerende stykke optikk med RX10 IV,
Både søkeren og skjermen er oppgradert, med litt høyere oppløsning, bedre forstørrelse, og( for skjermen) et format tilpasset opptaksformatet 3:2. og vi forstår at Sony ikke har følt behov for å endre dette til‘ V’. Zoomen kan ikke måle seg med Nikon Coolpix 1100s 24 – 3000mm( ekv.) zoomområde, men Sony RX10 V er i en annen klasse når bildekvalitet og ytelse ellers tas i betraktning. Verd å merke seg er også nærgrensen på 3cm ved vidvinkel, og maks forstørrelse inntil ca. 0,5x med telefoto.
Sonys zoom, med Zeiss-merkelapp, er konstruert med hele 8 ED-elementer, der to av dem er asfæriske, og gir en grad av optisk korrigering som er uvanlig blant innebygde objektiver. Men det ser vi også på prisen, som objektivet nok i stor grad påvirker.
Autofokusen har fått mest av Alpha-kame-
SEPTEMBER Nr. 5- 2026
80