Fotomag 5/2025 | Page 59

TESTER
Med den relativt store bildebrikken( ca. dobbelt så stor flate som 1 "-typen, som f. eks. mange kompakte Sony-kameraer har) blir beskjæringsfaktoren rundt 2x. Den innebygde zoomen med brennvidder fra 8,2mm til 25,6mm får bildevinkler tilsvarende 16 til 50mm i fullformat – ultravidvinkel til normalbrennvidde. Det er meget praktisk til vlogging, gatefoto og opptak som ikke krever telefoto. Dessuten er kvaliteten på objektivet meget bra.
du en beskjæring på ca. 1,1x til 1,4x av opptaksbredden. Det samme gjelder hvis du velger 50p frekvens, og da er det bare optisk bildestabilisator som gjelder.
Canons første i sitt slag Mens Canon har hatt en lang rekke digitale kompaktkameraer, helt tilbake til den første PowerShot for nesten 30 år siden(!), er dette første gangen de leverer et hybridkamera der stillbildefotografene er lavere prioritert enn de som filmer. Det er litt synd, for med et par ekstra egenskaper ville dette vært et riktig bra kamera også til stillbilder.
Som nevnt mangler det søker, men til stillbilder kunne vi også tenke oss et innstillingshjul eller to, i tillegg til de mange mulighetene kameraet har til å betjenes via menyer og på pekeskjermen. Vi savner også blitz. Med en adapter eller med en kompatibel nyere Canonblitz, kan du riktignok bruke blitz,
Bildebrikken, en 1,4 " type, er bare litt mindre enn APS-C-format, og fremstår som en beskåret versjon av brikken til EOS R7.
AUGUST Nr. 5- 2025
59