Fujinon XF 23mm F2.8 R WR
OBJEKTIVTESTER
Fujinon XF 23mm F2.8 R WR
Tøff og kompakt vidvinkel
Den passer spesielt til nye X-E5, men denne superkompakte‘ pannekake-vidvinkelen’ er like interessant på andre Fujifilm-kameraer. Kan oppgradert teknologi, god værbeskyttelse og byggekvalitet og ideell brennvidde for gatefoto friste den som venter på et X100 VI til å kjøpe systemkamera likevel?
Av Toralf Sandåker
Med 23mm brennvidde til Fujifilms XF-system får du en bildevinkel tilsvarende 35mm. Altså en moderat vidvinkel med ganske naturlig perspektiv, som passer godt både som et allround-objektiv og til gatefotografering.
Fujifilm har også en eldre 23mm F2 R WR, lansert i 2016. Denne er ca. dobbelt så stor og veier dobbelt så mye som den nye F2.8-utgaven, dessuten finnes det en betydelig større og dyrere 23mm F1.4 R WR. Vi har ikke testet disse mot hverandre.
Fujinon XF 23mm F2.8 R WR er superkompakt, men har likevel solid aluminiumskonstruksjon, er godt værbeskyttet og med en ganske avansert optisk konstruksjon. Pannekakeformatet gjør det ideelt sammen med nye Fujifilm X-E5, som vi har testet med, men det kan selvsagt brukes på alle kameraer i Fujifilm XF-serien.
Sammen med X-E5 blir det nesten like kompakt som et Fujifilm X100 VI kompaktkamera, med samme brennvidde, men ett lystrinn svakere. De to føles virkelig som de re konstruert for hverandre. I begynnelsen selges det bare sammen med X-E5, men etterhvert kan du få kjøpt det separat.
Det svært kompakte objektivet gir ikke mye plass til manuell fokusring, det er blenderringen som er prioritert. Objektivet leveres i sort og sølv.
AUGUST
Nr. 5- 2025 110