TEST: DRONER
Her er samme bilde i RAW-format før redigering( bare skalert ned og gjengitt som JPEG for publisering). Selv om du kan bruke dronen til å ta stillbilder, vil nok de fleste bruke den mest til filming. Men du har altså et lite og hendig flyvende kamera for hånden til luftfoto som tåler en del forstørrelser.( Foto: Michal Tomaszewicz)
zewicz understreker – det er « vanvittig gøy, som å fly en SAAB Viggen ». Rekkevidden for fjernkontrollen e rikke uendelig, og det kommer an på terreng. Og det er selvsagt først og fremst kameraet som gjør denne dronen spennende for oss fotografer. Dronen har ikke ett, men to kameraer, som sammen dekker 360 ° vinkel. En avansert programvarealgoritme sørger for at dronen selv ikke kan ses på bildene eller filmen. Siden du filmer i 360 ° trenger du ikke være nøye på utsnitt eller komposisjon mens du flyr. Du bare trykker på Rec-knappen, gleder deg over å‘ være på vingene’, og velger retning, utsnitt og vinkler i appen etterpå. Det er faktisk lettere enn det høres ut, sier Michal.
Stillbilder Joda, Antigravity A1 kan også ta stillbilder. Luftfoto med mange muligheter er blitt mye lettere. Dronen tar stillbilder i JPEG- eller DNG-format, i 14 eller 55 megapiksler oppløsning. Råfilene er som råfiler flest, litt‘ slappe’ og har godt av en lett justering av farger, toner og kontrast i etterbehandlingen. Ikke noe hokus-pokus her, det er som du er vant med fra andre kameraer.
Bildebrikken er relativt stor, diagonalt ca. 12 – 13mm, som litt avanserte mobilkameraer. Dette gir god følsomhet og fin oppløsning.
Dette får du i pakken med Antigravity A1-dronen. Standard-kitet inneholder blant annet batterier, reservepropeller vision-briller og kontroller-grep.
JUNI Nr. 4- 2026
53