TESTER
Den vippbare søkeren gjør livet lettere både for stillbilder og video. Den lar deg fokusere og sjekke bildet også i sterkt dagslys, noe kameraer med bare skjerm kan slite med. Et kraftig okular med øyemusling av gummi skjermer for lys og gjør det komfortabelt å bruke søkeren også med briller.
Kameraet i bruk Sony FX2 er det første fullformat videokameraet fra Sony som også er tilpasset stillbildefotografering. Det er kompakt, men i sin klasse har det få om noen sammenlignbare konkurrenter – når vi ser bort fra stillbildekameraer som også kan ta opp video. Nikon ZR er en konkurrent, det samme med Canon EOS R6 V og Panasonic Lumix S9, men ingen av disse har innebygd søker. De har heller ikke mekanisk lukker.
Sony FX2 er kompakt, men den vippbare søkeren er litt plasskrevende i en kamerabag. Kamerahuset er godt værbeskyttet og skal tåle en del støv og fuktighet. En kjøleluftstrøm er også værbeskyttet, selv når den stillegående viften slår inn, og kameraet har ingen fysisk begrensning i opptakstid, foruten batteri- og minnekapasitet. Du kan fotografere lett med den innebygde vribare skjermen, eller montere en ekstern skjerm som kobles til via full-størrelse HDMI-kontakt, som også kan støtte lagring.
Kameraet har godt med tilkoblinger; fullstørrelse HDMI, mikrofon og høyttaler, og to USB-kontakter. Dessverre har Sony valgt å ha én USB-C-kontakt og en USB mini-kontakt, i stedet for 2x USB-C. Kameraet har også intern kjølevifte.
JUNI Nr. 4- 2026
47