FotoMag 4/2025 | Page 60

RETRO: FILMSKANNING MED KAMERA
Foto: Henrik S. Tangen
Filmholderen til Valoi Easy120 er laget av solid plast, kan skyves ut begge veier og klikker sikkert på plass. Røret( eller rørene) er laget av solid metall med svært fine gjenger, og føles meget stabilt. Lysenheten er en integrert CS-Lite LED-lampe som kan settes til 3 ulike fargetoner. Svakstrømledning følger med, men ikke nettadapter til USB-A.
Hva trenger du? Når du pakker opp den store boksen, finner du aluminiumsrør med gjenger, koblet til en lysenhet med LED-lys, en 6x9 cm universal filmholder og en liten brakett som løfter kameraet når du skanner horisontalt Lyskilden har en ledning med fire knapper for av / på og forskjellige fargetemperaturer.
I tillegg kan du kjøpe filmholdere for mindre formater ned til 35mm( samt 35mm panorama), en Duster antistatisk filmbørste og en mekanisk Advancer som fører filmen lettere gjennom filmholderen.
Vi har ikke testet Advanceren, men har testet
Dusteren til Easy35, som gjør en betydelig forskjell for støvplagen. Dusteren for Easy120 koster ca. 470 kroner, mens Advanceren kommer på rundt 1200 kr, og i hvert fall Dusteren er sterkt å anbefale. Det er viktig at originalen er plan, og at kameraets bildebrikke kan holdes presist parallelt med filmen. Universalfilmholderen har et smalt spor å føre filmen gjennom, men det skal ikke mye til før filmen bøyer seg og du må føre den inn igjen. Med hva det betyr for mulig støv og problemer
Valoi Easy120 tar en del plass, og du trenger litt utstyr i tillegg: Et godt kamera med makroobjektiv, dessuten bør du ha typisk mørkeromsutstyr som hvite hansker, blåsebelg, børste og lysbord.
SOMMERUTGAVE Nr. 4- 2025
60