Fotomag 4/2024 | Página 88

Sony FE 16 – 25mm F2.8 G
TESTER

Sony FE 16 – 25mm F2.8 G

Herlig ultravidvinkelzoom

Her er Sonys fristelse for fotografer som trenger en ultravidvinkel-zoom , først og fremst til bilder i det ytterste vidvinkelområdet . Med 25mm som lengste brennvidde finnes det flere alternativer for den som også vil ha en moderat vidvinkel i samme objektiv , men FE 16 – 25mm F2.8 G er både kompakt og leverer høy kvalitet .
Av Toralf Sandåker

Kanskje er dette drømmeobjektivet for deg som vlogger i fullformat . Ultravidvinkel fra 16mm til 25mm med F2.8 i hele zoom-området , og kanskje like bra til nærgående gatefotografi ? Sony FE 16 – 25mm F2.8 G er kompakt , har god nærgrense , en taktil blenderring og er skarp fra største blender . Også dette objektivet leveres med formskåret solblender . Det er godt værbeskyttet og har både manuell fokusring og zoomring , en programmerbar funksjonsknapp og bryter for manuell fokus .

Objektivet matcher spesielt godt Sonys kompakte fullformatkameraer i A7C-serien , men like mye ZV-E1 et fullformat vlog-kamera , eller for den saks skyld cine-kameraene FX3 og FX30 .
Kvalitet koster , og uavhengige konkurrenter har billigere alternativer . Du må dessuten regne med å korrigere fortegning digitalt , men det er innebygd i kameraet og støttes i Lightroom og Photoshop .
SOMMERUTGAVE Nr . 4 - 2024
88